Hava Almaya Çikti İntihar Sandılar

Mersin’de yerel bir televizyon kanalında çalışan kadının, hava almak için bulunduğu binanın çatısına çıkması, emniyetin MOBESE görevlilerince ’intihar girişimi’ olarak değerlendirilince ilginç görüntüler ortaya çıktı.MOBESE...

Hava Almaya Çikti İntihar Sandılar
Mersin’de yerel bir televizyon kanalında çalışan kadının, hava almak için bulunduğu binanın çatısına çıkması, emniyetin MOBESE görevlilerince ’intihar girişimi’ olarak değerlendirilince ilginç görüntüler ortaya çıktı.
MOBESE kameralarına ve polis telsizlerine yansıyan olay, İsmet İnönü Bulvarı üzerindeki Yaşat İşhanı’nda meydana geldi. Mersin’de yerel yayın yapan Sun Tv çalışanı Aysel Cansoy, hava almak için iş yerinin bulunduğu 11 katlı binanın çatısına çıktı. Genç kız, bir süre tepeden manzarayı izledi. Bu sırada caddeden geçen bir vatandaş, ’155 Polis İmdat’ telefonunun arayarak, bir bayanın intihar girişiminde bulunduğunu bildirdi. İhbar üzerine yakındaki MOBESE kamerası belirtilen binaya odaklanarak olayın doğruluğunu teyit etmeye çalıştı. MOBESE’ye yansıyan görüntülerde de bir bayanın çatıda olduğu tespit edilince, telsiz muhaberesiyle olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Ancak polisler henüz binanın çatısına çıkmadan, tv çalışanı Aysel Cansoy, iş yerine geri döndü. Yapılan araştırmada, Cansoy’un intihar girişimi için değil hava almak için çatıya çıktığı anlaşıldı.
Polis ekipleri, bu yanlış anlaşılmanın ardından normale dönerken, bir süre sonra emniyetin haber merkezine, aynı binanın çatısında 3 kişinin pankart açtığı ihbarı geldi. Polisler tekrar binanın çatısına çıktığında ilginç bir sürprizle karşılaştı. Tv çalışanı Aysel Cansoy ve 2 arkadaşı, polisi duyarlılıklarından ötürü ’Teşekkürler Mobese’ yazılı pankartla karşıladı.
"MERSİN, 126 MOBESE KAMERASI İLE İZLENİYOR"
Öte yandan Mersin Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, MOBESE’nin, Mersin’de 2009 yılında 60 kilometre fiber optik kablo ağı ve 71 ayrı noktada, 71 kamera ile hizmet vermeye başladığı bildirildi. 2013 yılında 122 ayrı noktada, 126 kamera ile MOBESE ağının genişletildiği kaydedilen açıklamada, "Daha güvenlikli ve huzurlu bir Mersin için ağ genişletme ve geliştirme çalışmaları kesintisiz devam etmektedir. Şehrin belirli güzergahlarına ve önemli noktalarına yerleştirilen kameralardan gelen görüntüler, MOBESE operatörleri tarafından izlemekte, MOBESE kameraları ile birlikte plaka tanıma sistemi de (PTS) şehrimizde 10 noktada 52 kamera ile şehrin giriş ve çıkış noktalarında ve ana güzergahlarda hizmet vermektedir. Bu sistemde kameraların görüntü alanlarından geçen araçların plakaları anında sistem tarafından otomatik olarak okunmakta, aracın veya plakanın çalıntı olup olmadığı, suça karışıp karışmadığı tespit edilebilmektedir" denildi.
MOBESE’nin amacının, güvenlik hizmetlerinde verimliliği artırmak, algılanması zor güvenlik tehditlerini algılamak, adli soruşturmalarda ihtiyaç duyulabilecek kanuni deliller elde etmek, kentte yaşayanların kişilik hak ve hürriyetlerine dokunulmadan yasalara uygun genel asayiş ve huzuru temin etmeye yardımcı olmak olduğu ifade edilen açıklamada, ayrıca şu bilgiler verildi:
"Aynı zamanda toplumsal olaylarda provokasyon türü oluşumlara engel olmakla birlikte elde edilen görüntülerin değerlendirilip, meydana gelebilecek hadiselere karşı hızlı ve etkin tedbirler alınmasını, gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük çalışma yaparak hukuki bilgiler temin edilmesini de sağlamaktadır. MOBESE, sadece suçu önlemede değil suç sonrasında da kanıtların ve şüphelilerin tespiti ile suçluların cezalandırılması için daha sağlıklı soruşturma yapılabilmesine imkan sağlayan elektronik sistemlerdir."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327