Havva 19.5 saat sonra kurtarıldı

Kartal’da çöken 8 katlı binada arama kurtarma çalışmaları tüm gece devam etti. Vali Yerlikaya gece yaptığı açıklamada "Yaralı kurtarılan vatandaşımız 12, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 3 oldu" dedi. Binadan yaklaşık 9 saat sonra 9 yaşındaki bir çocuk ile iki kişi yaralı olarak çıkarıldı. Vali Yerlikaya yeni bir açıklama yaparak enkaz altında kalan Havva ile irtibat kurulduğunu açıklamıştı, Havva kurtarıldı

Havva 19.5 saat sonra kurtarıldı

3 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralı çıkarıldığı binadan yaklaşık 9 saat sonra 9 yaşındaki bir çocuk ile iki kişi yaralı olarak çıkarıldı. İstanbul Kartal’daki Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak üzerinde bulunan 8 katlı bina dün saat 16.42’de büyük bir gürültüyle çöktü. Zemin katta konfeksiyon atölyesi olan 14 daireli bina yerle bir olurken çevredekiler kaçıştı. Çok sayıda itfaiye, sağlık ve AFAD ekibi olay yerine geldi.

VALİ YERLİKAYA'DAN YENİ AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yeni bir açıklama daha yaptı. Vali Yerlikaya, "Yıkılan binanın yanındaki Yunus Apartmanı risk altında. Teknik olarak binanın durumu sürekli kontrol altında tutuluyor. Arama kurtarma faaliyetlerini yürüten arkadaşlarımızın güvenliği, etraftaki insanların güvenliği adına bunu yapmak zorundayız. 3 kere kısa süreli de olsa bu durumu netleştirmek için de arama kurtarma faaliyetlerini kısa süreli ara verdik ama hemen netleştirip risk tahlilini yapar yapmaz çalışmalara başlandı. Gece 02.00'de açıklama yaptığımızdan beri maalesef bir cana ulaşamadık. Az süre önce Havva isimli bir kızımızla AFAD ekipleri konuştu. Bu kızımız da dünkü Mahmut gibi ona da kavuşacağız. Gayretimiz bu yönde" dedi

HAVVA KURTARILDI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AFAD ekiplerinin Havva adında bir kız çocuğu ile irtibata geçtiğini duyurmuştu. Havva 19.5 saatin ardından enkaz altından çıkarıldı.

EĞİTİMLİ KÖPEKLER DE KATILDI

43 kişinin kayıtlı olduğu binada dairelerin tamamında ailelerin oturduğu, atölyede ise çökme anında kimsenin bulunmadığı iddia edildi. Enkazda kaç kişinin bulunduğu tespit edilemezken akşam saatlerinde 3 kişinin hayatını kaybettiği, 12 kişinin yaralandığı açıklandı.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI GECE DE DEVAM ETTİ

Enkaz alanında yardım bekleyenlerin seslerini duyurabilmesi için bina çevresinde toplanan kalabalık, sessiz olmaları konusunda uyarıldı.

9 YAŞINDAKİ ÇOCUK 9 SAAT SONRA KURTARILDI

3 kişinin öldüğü 12 kişinin yaralı çıkarıldığı binadan yaklaşık 9 saat sonra 9 yaşındaki bir çocuk ile iki kişi yaralı olarak çıkarıldı. 

3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya gece yaptığı açıklamada 'Yaralı kurtarılan vatandaşımız 12, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 3 oldu' dedi.

BİNANIN 3 KATI VE ALTTAKİ TEKSTİL ATÖLYESİ KAÇAK

Olay yerine gelen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Bina, 1992’de 5 kat ruhsatlı bina olarak yapılmış. 3 katı sonra kaçak yapılmış, iskanı yok. Üzücü olan bu. Tekstil atölyesi de ruhsatsızdı” diye konuştu. Mahalle muhtarı da “Binanın risk raporu yoktu. Birden yıkıldı. Çok korkunç bir olay” dedi. Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt’un akrabalarına ait olan binayla ilgili ‘riskli bina raporu’ bulunmadığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327