HDP'den çatı aday için ilk sinyal geldi!

"Değerlerimizi paylaşırsa ortak adayı 2. turda destekleyebiliriz" diyen HDP'nin Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Prof. Eklemeddin İhsanoğlu'nun kesinleşen adaylığı hakkında konuştu.

HDP'den çatı aday için ilk sinyal geldi!

 HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, CHP ve MHP'nin ortak Köşk adayı Eklemeddin İhsanoğlu hakkında konuştu. T24'ten Hazal Özvarış'a açıklama yapan Buldan, "Büyük olasılıkla kendi adayımızı çıkaracağız. MHP'nin de kabul ettiği bir adayı desteklememiz zor gözüküyor" dedi. 

“Eklemeddin İhsanoğlu’nun adaylığını ilk defa duyduklarını” belirten Buldan, İhsanoğlu’nu yakından tanımadıklarını ve partinin karar mekanizmalarının henüz bir değerlendirme yapmadığını söyledi. 

HDP İKİNCİ TURDA NE YAPACAK?

Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta seçim için HDP’ye yaptığı ziyaret ertesinde HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü’nün yaptığı, “Bizler, BDP ile birlikte cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda kendi adayımızla yarışacağız. Ancak CHP’nin bizimle aynı değerleri paylaşan bir aday göstermesi halinde ikinci turda seçeneksiz olmayabileceğimizi karşılıklı konuştuk” açıklamasının hatırlatılması ve İhsanoğlu’nun HDP açısından “ortak değerleri paylaşan bir aday” olup olmadığının sorulması üzerine Buldan şu ifadeleri kullandı: 

KILIÇDAROĞLU BİZE ORTAK HAREKET ETMEK İÇİN GELDİ

“Demokratik bir cephe açılmasının önemini uzun zamandır vurguluyoruz. Kılıçdaroğlu bize ortak hareket etmek üzere geldi. Biz de ilk turda kendi adayımızı göstereceğimizi, uzlaşabileceğimiz bir aday olursa ikinci turda destekleyebileceğimizi söyledik. Ancak MHP’nin de kabul ettiği bir adayı desteklememiz zor gözüküyor. Şu anda bu adayı destekleme gibi bir fikrimiz yok. Kendi adayımızla demokratik bir cephe için çalışacağız.”
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327