HDP'den TBMM'ye Kobani önergesi

HDP, 40'a yakın kişinin hayatını kaybettiği olaylı Kobani protestolarının araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

HDP'den TBMM'ye Kobani önergesi

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, "yurtiçi ve yurtdışından her kesimden oluşan kitlelerin Kobani'deki direnişe destek olmak ve uluslararası kamuoyunu Kobani'de yaşanacak katliamı engellemek için harekete geçirmek" amacıyla eylemler geçekleştirdiği öne sürüldü.

Gerekçede, 6 Ekim'de başlayan protesto eylemlerinden 12 Ekim'e kadar Diyarbakır'da 13, Mardin'de 7, Siirt'te 5, Bingöl'de 4, Gaziantep'te 5, Van'da 2, Muş, Batman, İstanbul ve Adana'da birer kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Protestolar sırasında güvenlik güçlerinden cesaret alan ırkçı, linç grupları da devreye girmiş ve sivilleri hedef alarak saldırmıştır. Özellikle Diyarbakır'da Hizbullah örgütüne mensup şahıslar protestoculara saldırırken güvenlik güçleri de bu saldırıyı uzaktan izlemiştir. Tüm bu olayların, provokasyonların tüm yönleriyle araştırılması, derin yapıların ortaya çıkartılması, demokratik çözüm ve barış sürecinin ilerletilmesi açısından elzemdir."


 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327