IAE İcra Direktörü Fatih Birol oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan İstanbul 3. Havalimanı hakkında Başbakan Ahmet Davutoğlu Havalimanı’nı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

IAE İcra Direktörü Fatih Birol oldu
Temeli atılan İstanbul 3. Havaliman'nı ziyaretinde Başbakan Ahmet Davutoğlu Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörlüğü'ne Fatih Birol'un getirildiğini açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’la birlikte basın toplantısı düzenledi. Yeni havalimanının ilk bölümünün 29 Ekim 2017’de açılacağını söyleyen Davutoğlu, “Topografik olarak en doğru alanın seçildiğini düşünüyoruz. Bu alana 5 milyon ağaç dikilecek” dedi.

Başbakan Davutoğlu Fatih Birol'un Uluslararası Enerji Ajansı'nın İcra Direktörlüğü'ne seçildiğini de açıkladı.atih Birol uzun yıllardır IAE'de Baş Ekonomist olarak görev yapıyordu.

Başbakan Davutoğlu incelemer sırasında açıklamalarda bulurdu. İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

*İstanbul için en doğru alanın seçildiğini söyleyebiliriz. Doğallıktan uzaklaşan maden aktiviteleri dolayısıyla bozulmuş zeminin de bu vesileyle düzeltilmesi de mümkün olabilecek. Burada bir çevre duyarlılığı sözkonusu.
*Burası bir orman alanının havaalanına dönüşümü değil topoğrafyası bozulmuş alanın tekrar eski niteliğine dönüşmesi
*Zemin belli bir güze kavuşturulacak ve en elverişli coğrafyada sağlam bir altyapıya kavuşturulmuş dünyanın en büyük projesi hayata geçirilecek
*30 bin istihdam oluşacak bu alan ve faaliyet çerçevesinde
*İşletme aşamasına geçildiğinde 120 bin istihdam oluşacak
*Bölgenin dokusu, ağaç alanları ve yaşayan orman alanından en ufak bir eksiklik olmayacak
*600 bin ağaçla ilgili işlem yapılması gerekebilir ama 5 milyon ağaç dikilecek bu alana

*Dünyanın en büyük terminal binası olacak. Terminallerin taksilerle aprona, pistlere bağlantılarını arkadaşlar aktardı
*Bu herhalde dünyada örnek gösterilen bir proje olarak hak ettiği yeri alacak
*2017’ni 29 Ekim’in de dünyanın en büyük havalimanının ilk fazı tamamlandığında şölen havasında bunu açacağız
*İkinci fazın da tamamlanması için gerekli talimat ve tavsiyelerde bulunduk

SORU VE CEVAP

SORU: Döviz kurlarındaki artışın mega projelerde maliyeti artırdığı görüşü var.

Bunu da ele aldık. Böyle bir göz geçirmeye ihtiyaç yok. Bütün bu planlamalar avro bazında yapıldı. Firmalarımız da herhangi bir sıkıntı olamdığını, kurda yaşanan oynamaların da işi etkilemediğini söylediler

SORU: Yeni havalimanının adı ne olacak? Atatürk Havalimanı ne olarak kullanılacak?

Havalimanının adı gibi ilan edilen bir isim yok. Bunlar istişare edilir, İstanbul’a yakışır bir isim olur ama öncelikli olan projenin dünyaya takdime dilmesi. Yeditepe Roma’da da vardır, İstanbul’un yeditepesi gibi değil. Doğal çevrenin korunması asli görevimizdir. Ama dünyanın en büyük havalimanının bu dokuyu bozmadan yapılması bizim gelecek nesillere taahhüdümüz.

Atatürk Havalimanı ise daha küçük ölçekli ve özel inişler için tanzim edilebilir bir alan ya da yeşil alanan dönüştürülebilir gibi düşüncemiz var. Ama bunlar istişare edilir.

SORU: 29 Ekim 2017 dediniz. Daha erken olması ihtimali var mı?

Şu andaki hedef tarih 29 Ekim 2017. Burada önemli olan bir tarih verip sadece o tarihe ulaşma hedefi değil, zemininin sağlamlaştırılarak nihai 4. Faz bittiğinde bu şehre hizmet edecek bir yapının oluşması. Öne çekilebilirse tabi firmalar çalışacak.  


Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327