İhsan Tunçoğlu: Yıpranma Hakkı, 1 Şubat 2013 Tarihi İtibariyle Yeniden Yürürlükte

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi İhsan Tunçoğlu, sarı basın kartı sahiplerinin, 1 Şubat 2013 tarihi itibariyle ’yıpranma hakkı’ndan tekrar yararlanabildiklerini dile getirdi.Söz konusu...

İhsan Tunçoğlu: Yıpranma Hakkı, 1 Şubat 2013 Tarihi İtibariyle Yeniden Yürürlükte
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi İhsan Tunçoğlu, sarı basın kartı sahiplerinin, 1 Şubat 2013 tarihi itibariyle ’yıpranma hakkı’ndan tekrar yararlanabildiklerini dile getirdi.
Söz konusu hakkın 1 Ekim 2008 tarihinde kaldırıldığını ancak yoğun girişimler sonucu ’yıpranma hakkı’nın tekrar yürürlüğe girdiğini hatırlatan Tunçoğlu, "Hatırlanacağı gibi; meslektaşlarımızın erken emekliliğini sağlayan ’yıpranma hakkı’ 1 Ekim 2008 tarihinde kaldırılmış, başta cemiyetimiz olmak üzere meslek örgütlerimizin yoğun girişimleri sonucu 1 Şubat 2013 tarihinde 5510 sayılı Kanunun 40. maddesi değiştirilerek yeniden yürürlüğe girmişti. 5953 sayılı Basın İş Kanunu gereğince çalışanlara, her (360 gün) yıl için 4/1 oranında yani 90 gün yıpranma hakkı veren 5510 sayılı kanun, ne yazık ki ’Basın Kartı Yönetmeliği’ne göre basın kartı sahibi olmak suretiyle;’ maddesini de içermektedir. Meslektaşlarımız basın kartı sahibi değilse, emeklilikleri hesaplanırken yıpranma hakkından yararlanamıyor. Bu nedenle, gazetecinin Sarı Basın Kartı aldığı andan itibaren işveren tarafından SGK’ya 32-A’dan bildirilmesi gerekiyor. İşverene yükümlülüğü ise yüzde 1.5’luk prim farkı oluyor. Gazeteciler Konfederasyonu olarak 5510 sayılı kanunun 40. maddesinin yeniden değiştirilerek, basın kartı şartının kaldırılması yönünde girişimlerde bulunduk ve konunun takipçisi olmaya devam ediyoruz. Üyelerimiz bu süreçte emeklilik işlemlerinde mağdur olmamak için, elektronik ortamda basın kartı başvurusu yapabilirler" ifadelerini kullandı. (EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327