Esra YALÇIN: İki genç kadın rakiplerine meydan okudu!

Turizm Otelcilik mezunu olan Esra Yalçın, Bursa'da çeşitli medya gruplarında çalışarak 15 yılı geride bıraktı. 10 ay önce kendi şirketini açmaya karar veren Yalçın, ortağı Rahşan Orhan'la birlikte Bursa'da başarılı iki genç kadın olarak yollarına devam ediyor. İki genç ortağı HaberinAdresi.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Balkan'la birlikte ziyaret ettik ve sektörde başarılı olmanın sırrını sorduk.

"BURSA'DAKİ SEKTÖRE YENİ BİR SOLUK GETİRDİK"

Esra Yalçın'la yollarını birleştiren Rahşan Orhan, "Bu sektörde kazandığımız tecrübeler bize artık üretime geçmemiz gerektiğini söylüyordu. İşimizin yapısını kurgularken tecrübelerimize kulak verdik ve müşterilerimizi iyi tanıyarak işe koyulduk" dedi."PR DEMEK BASIN BÜLTENİ GÖNDERMEK DEĞİLDİR"

Bursa'da başarılı iki kadın olarak marka iletişimi yollarında bir çok projede yer aldıklarını belirten Esra Yalçın, "Diğer ajanslar da bizimle ortak proje yapmak istiyor, bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz" şeklinde konuştu. Sektördeki yorum farklılığının altını çizen Esra Yalçın; "Bursalıyız ve Bursa'nın dinamiklerini çok iyi tanıyoruz. Bursa'nın dışında bir vizyona sahibiz. Gezmeyi, görmeyi ve gündem takip etmeyi iyi biliyoruz. Ulusal ve uluslararası alandaki çalışmaları örnek alıyoruz" ifadelerini kullandı.
"PR demek basın bülteni göndermek değildir" diyerek rakiplerine meydan okuyan Yalçın, "PR demek; proje üretmek, prestije ve/veya satışa fayda sağlamak, etkileşim yansımalarını maksimum seviyede duyurmaktır" dedi.

"MÜŞTERİYE ÖZEL İŞLER ÇIKARMAK, BİZİM EN BÜYÜK FARKIMIZ"

Diğer ajanslarla farklılık konusunda Yalçın'dan sonra sözlerine devam eden Rahşan Orhan, "Biz sadece müşterinin kendi farkında olduğu ihtiyacı karşılamıyor, ona yeni sorular soruyor, rekabet analizlerinden faydalanarak yeni farkındalıklar kazandırıyoruz. Yaptığımız çalışmalar markaya yeni bir vizyon kattığı gibi, satış ve pazarlama konusunda da yeniliklere yol açıyor" şeklinde konuştu.
Bu işte, işe aşık olmak gerek ifadelerini kullanan Esra Yalçın, "Her zaman aklımıza yeni bir fikir geliyor, beynimiz sabah 9 akşam 5 değil 7 gün 24 saat çalışıyor" dedi.NEDEN: "ESRA YALÇIN" İSMİ?

Esra Yalçın Marka İletişimi, Esra Yalçın ve Rahşan Orhan tarafından ortak kurulan bir ajans. Ancak ajansın ismi neden Esra Yalçın? sorumuzu, Rahşan Orhan içtenlikle yanıtladı. Orhan, bu fikrin kendisine ait olduğunu söyledi ve şunları ekledi; "Esra Yalçın Bursa'da marka bir kadın. Elimizde böyle bir marka varken, başka bir isim aramanın anlamı yoktu. Kendimi geri planda hissetmiyorum çünkü bu benim markam, bu ajansın yüzü Esra Yalçın, ben mutfaktayım ve birbirimizi tamamlıyoruz" dedi."Biz hiç savaşmıyoruz" diyerek ortağını destekleyen Esra Yalçın, "Beynimiz Rahşan, yüzümüz Esra" ifadelerini kullandı."BİZ ERKEK GİBİ KADINLARIZ"

Bursa'da özellikle ajans sektöründe kadın olarak çalışmanın zorlukları hakkında da görüşlerini açıklayan Esra Yalçın, " Bu alanda kadının duruşu çok önemli ve kontrol kadındadır" şeklinde konuştu. Eskiden müşteriyle yemeğe gitmenin kötü olarak algılandığı ancak günümüzde bu tabunun yıkıldığını belirten Rahşan, bununla birlikte estetik değerler açısından kadınların erkeklerden bir adım daha önde olduğunu vurguladı."HERKES BİZİMLE ÇALIŞAMAZ"


Müşteri konusunda, "Herkes bizimle çalışamaz" diyen Yalçın, "Aynı dili konuştuğumuz müşteriyle yola çıkmak istiyoruz. Müşteriler çoğunlukla danışmanlık aldığı firmayı dinlemiyor. Bizim kadar, bizimle çalışacak müşteriler istiyoruz" dedi. Yalçın, "Kiramızı ödemek için 750 TL'lik PR yapmıyoruz" diyerek diğer ajanslara ve PR firmalarına rakip olduklarını bir kez daha dile getirdi. 

Özge COMBA ALKIŞ

banner321

banner322

banner326

banner327