İkinci el alacaklar dikkat!

Bayram öncesinde 2'nci el otomobil satışlarında canlanma yaşanıyor. Ancak tüketicilerin 2'nci el araç alırken dikkat etmesi gereken birçok nokta var.

İkinci el alacaklar dikkat!

Bu yılın ilk 6 ayında gerek yerel seçimler gerekse ÖTV, kur-fiyat artışlarıyla sıfır km otomobil satışları % 23 oranında geriledi. Ancak aynı dönemde 2’nci el satışlarda yaklaşık % 5 artış görüldü. Yaklaşan bayramlarla birlikte 2’nci otomobil satışlarında yüzde 5’lik bir artış daha beklediklerini ifade eden Borusan Holding şirketlerinden Manheim Türkiye Genel Müdürü Zafer Terzioğlu, “Geçen yıl Ramazan Bayramı sürecinde 315 bin 893 adet, Kurban Bayramı sürecinde ise 331 bin 500 adet ikinci otomobil satışı gerçekleşti. Siyasi belirsizlikleri de göz önüne aldığımızda geçen yılki satışlar seviyesinin korunabileceğini düşünüyoruz” dedi.

KURUMSAL SATICILAR GÜVENİLİR

Türkiye’de satılan yeni aracın yaklaşık 2.5-3 katı kadar 2’nci el satış yapılıyor. Tüketiciler DOD, Otoeksper, Mannheim Türkiye, Otomol, gibi kurumsal markalardan araç alırken modeline göre ekspertiz ve garanti hizmeti alabiliyor. Halen Türkiye’de kurumsal 2’inci el satışlar 200 bin adeti bile bulmuyor. Galeriden, sahibinden veya komisyoncudan yapılan satışlarında tüketici araç ekspertizini kendi yaptırmak durumunda kalıyor. 2’inci elde “güven” unsuru alımda en önemli kriter konumunda. Araştırma yapılmadan gerçekleşen alımlar tüketicinin daha sonradan başına hem satış hem de kullanımda problemler çıkarıyor. Bu yüzden alımlarda otomobilseverler bazı unsurlara dikkat etmek durumunda.

TAKAS FIRSATLARI DA VAR


İkinci el firması DOD , Seat ortaklığı ile Toledo model yelpazesinde geçerli olmak üzere 2.000 TL’lik takas destek kampanyası başlattı. Firma bayramın yaklaştığı bu günlerde mevcut araçlarını değerlendirmek ve yeni araç almak isteyen müşterilerine Toledo kampanyasının yanı sıra farklı alternatifler de sunuyor. Tüketicilere takas , emanet alım ve nakit alım hizmetleri veriliyor. Otokoç ve Fiat tesislerinde ise Avis kiralama firmasından gelen 2’nci el araçlar indirimli fırsatlarla sunulmakta.

NELERE DİKKAT ETMELİ

-Motor ve şasi numarasının ruhsatla aynı olduğu saptanmalı
-Boyalı ve değişen parçalar öğrenilerek durum analizi yapılmalı
-Motor ve şanzımanın durumları öğrenilmeli
- Aracın geçmişine, nereden alındığına ve servis hizmeti alıp almadığına dair veriler incelenmeli
- Periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeli
- Aracın servis geçmişinin yer aldığı ‘Servis Bakım Kitapçığının olup olmadığı araştırılmalı
- Aracın hasarı var ise bu hasarın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı incelenmeli
- Araç yukarıda belirtilen unsurları yerine getirecek özelliklere sahip değil ise, değerinin % 5-10 aşağısına satın alınabilir

Kaynak:Radikal

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327