İlber Ortaylı “Türkiye'nin namusunu kurtarmıştır“

Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşiye katılan İlber Ortaylı söyleşide 1'nci Dünya Savaşı ve Çanakkale'yi anlattı.

İlber Ortaylı “Türkiye'nin namusunu kurtarmıştır“
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İçdaş Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapılan Çanakkale 2015 Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonda tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı 1'nci Dünya Savaşı ve Çanakkale'yi anlattı. 

Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale 2015 – 100'ncü Yıl Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş'un da katıldığı söyleşiye öğrenci ve vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Çanakkale'yi anlatan Ortaylı "Savaşçı bir millet olmamıza rağmen, tarihte hiç bu kadar geniş bir seferberlik ve asker sayısıyla yüklü bir ordu çıkarmamıştık. Türkler hiçbir zaman tarihlerinde 1 milyonu aşkın asker toplamadılar. Bu 1'nci cihan savaşının bir gerçeğidir; kalabalık sayıda ordular meydana getirmek. Zaten 20'nci yüzyılı bir kaosa çeviren de budur. Bu ordular her yerde büyük kayıplar verdiler. 1915'te Türkiye Çanakkale'de sadece o zamanki vatanını ve başkentini değil, bugünkü Türkiye'yi yani gelecek Türkiye'nin namusunu kurtarmıştır. Bu çok önemlidir" dedi.

Prof. Dr. Ortaylı, söyleşinin ardından sevenleriyle bol bol fotoğraf çektirdi. 


Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327