İlk Kürtçe okul açılıyor-Lice'de Kürtçe okul gerilimi!

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Kerwas köyündeki Kürtçe eğitim verilmesi için yapılacağı iddia edilen okulda bu sabah saatlerinde incelemelerde bulunmak isteyen Kaymakamlık ve İlçe Tapu Kadastro personelinin yanında askerlerle birlikte köye giriş yapması köy halkıyla askerler arasında gerilim yarattı.

İlk Kürtçe okul açılıyor-Lice'de Kürtçe okul gerilimi!

Gerilimin düşmediği Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bir gerilimde Kerwas Köyü'ne açılmak istenen Kürtçe eğitim verecek olan ilkokulda incelemelerde bulunmak isteyen Kaymakamlık yetkilerinin köye askerle birlikte gelmesi nedeniyle yaşandı.

Yaşanan olaylar üzerine zırhlı araçlar köye giden yol üzerinde konuşlandırılırken, Duru jandarma karakolu bölgesinde de Diyarbakır-Lice karayolu askerler tarafından trafiğe kapatıldı.

Karayolunda bekleyiş devam ederken, askerlerin Kerwas köyündeki Kürtçe okulda keşif yapmak için gelen Kaymakamlık ve Tapu Kadastro personelinin güvenliği için bölgeye geldikleri ileri sürüldü.Köye helikopterler desteğinde tespit çalışması için giden askerler ile köylüler arasında gerilim çıktı. Askeri yetkililer, tespit çalışması sırasında kendilerine ateş açıldığını ve kendilerinin de karşılık verildiklerini, olayda ölen yada yaralanan olmadığını belirttiler.

Daha önce karakol yapımı ve mezarlıkta bulunan PKK'lı Mahsun Korkmaz büstünün kaldırılması sırasında gerginliklerin ve can kayıplarının yaşandığı Lice ilçesinde bu kez Kürtçe eğitim vereceği belirtilen okul gerginliği yaşandı. İlçeye 15 kilometre uzaklıkta bulunan Yalaza köyünde geçen yıl köylülerin kendi imkanları ile yapımına başladıkları ve kamuoyuna sadece "Kürtçe eğitimin verileceği okul" olarak yansıyan 4 katlı inşaat için bugün güvenlik güçleri, köyde tespit çalışması yapmak istedi. "Kamu kurum ve kuruluşları adına tespit ve devriye" işlemi adı verilen tespit çalışması için helikopter desteği ile bugün Sabah saat 05.00 sıralarında 50 araç ile köye giden askerler, köy girişinde inşaatın yıkılacağı gerekçesiyle köylülerce engellenmek istendi. Burada köylüler ve askerler arasında gerginlik çıktı. Köylüler, okul inşaatını yıktırmayacaklarını belirtirken, askeri yetkililer ise, inşaatı yıkmayacaklarını sadece tespit çalışması yapacaklarını söyledi. Bu sırada askerlere kırsal alandan ateş açılınca, asker ateşin geldiği yöne ateş ile karşılık verdi. Yaşanan gerginlikte ölen yada yaralanan olmazken, inşaat ile ilgili tespit çalışması yapan askerler geri çekildi. Askerin Yalaza köyündeki Kürtçe eğitim verileceği belirtilen inşaat için yaptığı tespit çalışması nedeniyle Diyarbakır-Lice karayolu trafiğe kapatıldı. Yetkililer, yolda birikimlerin yaşanmaması ve yol kapatma eyleminin tekrarlanmaması için yolu tespit çalışması bitene kadar özellikle ağır tonajlı araçlara kapattıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327