İmama baltalı saldırı

Norveç'in en büyük camisi olan ve Oslo kentinde faaliyet gösteren Central Jamaat Ahle-Sunnat imamı Nehmat Ali Shah pazartesi gecesi yatsı namazını kıldırmak üzere camiye ilerlerken kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından baltalı saldırıya uğradı.

İmama baltalı saldırı
Norveç'in banke Oslo'daki ülkede Müslamanlara ait en büyük cami olarak bilinen Central Jamaat Ahle-Sunnat camii imamı Nehmat Ali Shah pazartesi gecesi yatsı namazını kıldırmak üzere camiye ilerlerken kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından baltalı saldırıya uğradı.

Cami derneği başkanı Ghulam Sarwar, yaptığı açıklamada kamuoyunu bilgilendirmek istediğini belirterek, "Şu anda yaklaşık 50 kişi cami önünde, imamızın ameliyattan sağ salim çıkması için dua ederek bekliyoruz, olaydan önce restoran kebabesh'te imamızla akşam yemeğini beraber yedik buradan ayrıldık. Eve geldikten bir iki saat sonra telefon geldi ve imamızın saldırıya uğradığı bilgisini aldım" dedi.

İmam Nehmat Ali Shah'ın namaza gelmemesi üzerine meraklanan cemaat, imamı telefonla aramaya başladıklarını fakat ulaşamadıklarını söyledi.

POLİSTEN AÇIKLAMA

Olso Polisi yaptığı basın açıklamasında, olay yerine çok sayıda polis göndererek olay yerinde incelemelerde bulunduklarını ve güvenlik kameralarının incelemesinin bittiğini belirterek, bir kişiyi aramaya başladıklarını duyurdu. Saldırıda yüzüne ve ellerine ağır balta darbeleri alan imamın hayati tehlikeyi atlattığı, fakat durumunun ağır olduğu açıklandı.

UZUN YILLAR SÜREN ANLAŞMAZLIK

Cami yönetimini ele geçirmek isteyen bir gurup daha önce 1990 yılında mevcut cami yönetimine saldırıda bulunmuştu. 2006?da ise, namaz kıldıran imam Nehmat Ali Shah ve cemaatine saldıran aynı grup ikisi ağır olmak üzere dört kişiyi yaralamış ve bundan hüküm giymişti. Oslo'nun Motzfeldts gate caddesinde bulunan ve 1977?de kurulan caminin 5000 üyesi bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327