İnegöl polisinden önemli uyarı!

İnegöl'de polisler pazarı gezerek, vatandaşları hırsızlık ve dolandırıcılığa dikkat etmeleri konusunda uyardı.

İnegöl polisinden önemli uyarı!

Vatandaşlara, “Hırsızdan mektup var” isimli broşürleri dağıtan emniyet ekipleri, dolandırıcılara karşı da dikkatli olunmasını istedi. Emniyet yetkilileri, “Anahtarlarınıza isim, adres ve telefon numaranızı kesinlikle yazmayın. Oto anahtarınız ile evinizin anahtarını aynı anahtarlığa takmayın. Gerekmedikçe dışarıda çanta taşımayın. Diğer değerli eşyalarınızı da mümkünse cebinizde taşıyın. Alışveriş esnasında çantanızı yanınızda bulundurun, kesinlikle alışveriş arabası ya da çocuk arabasına koymayın.

Çanta taşımanız gerekiyor ise, bunu vücudunuza yakın tutun, çantanızın elinizden kapılmasını zorlaştırmak için gerekli tedbiri alın. Ayrıca çantanızın açılacak yerinin korunmasına dikkat edin. Alışverişe mümkünse yalnız çıkmayın. Üzerinizde fazla miktarda para taşımanız gerekiyorsa bunu birkaç parçaya bölerek taşıyın. Üzerinizde çok para bulunduğunu gösterir hareketlerden kaçının. Camilerde abdest alırken astığınız ceket ya da paltonuzun cebinde cüzdan, telefon gibi değerli eşyalarınızı bırakmayın ve tanımadığınız kişilerin yardım tekliflerini kabul etmeyin. Otobüs ve minibüslere binip inerken ya da kalabalık yerlerde biri sizi ittiğinde, mutlaka cüzdanınızı, telefon veya üzerinizde taşıdığınız diğer değerli varlıkları kontrol edin. Kredi kartınızın şifresini kimseye söylemeyin, yaptığınız alışverişlerde kredi kartınızın POS makinesinin dışında başka bir makineye sokulmamasına dikkat edin. Ödemelerinizi mutlaka kasada yapın" dedi.

Dolandırıcıların taktikleri hakkında da bilgi veren polis, "Bir yakınının öldüğü ve hayır dağıtacağını söyleyerek, okutmak için sizden para isteyenlere inanmayın. Genellikle kendilerine turist süsü vererek, kiraladıkları lüks araçlarla, yanlarında eş ve çocukları olduğu halde, para bozdurmak isteyenlere karşı uyanık olun. Bankamatiklerde işlem yaparken, şifrenizi banka yetkilileri dahil hiç kimseye söylemeyin. Tanımadığınız kişilerin yardım tekliflerini kabul etmeyin” şeklinde ikazda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2015, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327