İngiliz Gurmeler Adana Kebabına Hayran Kaldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İngiltere Büyükelçiliği’nin koordinasyonuyla Adana’ya gelen İngiliz gurmeler, Adana kebabı ve yöresel yemeklerine hayran kaldı.Bakanlığın mali destekleriyle Türk Mutfağını dünyaya tanıtmak amacıyla...

İngiliz Gurmeler Adana Kebabına Hayran Kaldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İngiltere Büyükelçiliği’nin koordinasyonuyla Adana’ya gelen İngiliz gurmeler, Adana kebabı ve yöresel yemeklerine hayran kaldı.
Bakanlığın mali destekleriyle Türk Mutfağını dünyaya tanıtmak amacıyla dünyanın önemli gurmeleri Türkiye’ye davet edildi. “Gurme Turizmi” temalı gezi kapsamında Türkiye’ye gelen Huffington Post UK’den Ruport Parker, Sainsbury Magazine’den Emily Alice Wright, CSMA Club’tan Tina Walsh, Travel Weekly’den Lan Taylor, Eat Travel Live’dan John Gregory Smith Country, Town House’dan Henriatta Green, Adana mutfağı tanıtıldı.
İlk olarak tarihi Taş Köprü ve Ulu Camii’nde çekimler yapan ekip, daha sonra yöresel yemekler olan analı-kızlı, mercimekli köfte, fıstıklı köfte, etli haşır, bamya dolması, patatesli ve ıspanaklı börek, sıkma, karışık kızartma tabağı, tahinli lahana sarması, cevizli ıspanak, mevsim salata, şalgam suyu, kavunlu limonata gibi yiyecek ve içeceklerin yapılışında bulunarak yapılan yemeklerin tadına baktı.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ATOSEV tesislerinde ağırlanan misafirler yemekte “Adana Kebabının” yapılışını izlediler. Kebabın lezzetini çok beğenen gurmeler, farklı meze çeşitliliğinin zenginliğini ve yapılan sunumları hayranlıkla izledi. Gurmeler, Adana mutfağının zenginliği karşısında çok şaşırdıklarını, yemeklerin lezzetlerini ve sunumlarını çok beğendiklerini, kentin mutfağı ile dünyaya açılması gerektiğini belirtti. Bölgede bir gastronomi turizminin gelişmesi için Türk Mutfağı’nın çeşitliliğinin yeterli olduğunu kaydeden gurmeler, ancak tanıtımın yetersiz kaldığını, yemek kültürünün dünya basınında yer almasıyla Adana’nın tanıtımına çok büyük katkılar sağlanacağını ifade etti.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Adana’nın tanıtımına yönelik Türkiye ve dünya basınından gazetecilerin kente davet edileceği bildirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327