İranlı sığınmacı bu kez de göz kapağını dikti

Niğde'de yaşamını sürdüren İran uyruklu Shırdam, başka ülkeye sığınma talebine cevap vermeyen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ni eşine çok az rastlanan bir yöntemle protesto etti. Eylemci, yaklaşık iki aydır hiçbir şey yemiyor ve dört gündür de su içmiyor.

İranlı sığınmacı bu kez de göz kapağını dikti
Niğde'de sığınmacı olarak yaşayan İran uyruklu Gholam Reza Shırdam, siyasi sebeplerle 2009'da İran'dan Türkiye'ye geldi.

Shırdam, başka ülkeye sığınma talebine cevap alamadığını ileri sürerek Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğini (UNHCR) protesto için ağzını ve kulaklarını iğne iplikle dikmişti. UNHCR’den yanıt alamayan Shırdam, bu kez sol göz kapağını dikerek protestosunu sürdürdü.


Kale Mahallesi'ndeki evinde eylemlerini sürdüren, ağzının kenarlarını diktiği için güçlükle konuşabilen Shırdam (48), gazetecilere, Türkiye'ye geldiği yıl Ankara'da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine sığınma başvurusunda bulunduğunu, talebi onaylanınca resmi sığınmacı olarak görüldüğünü söyledi.

Resmi sığınmacı olduğu için başka bir ülkeye geçme hakkı bulunduğunu ifade eden Shırdam, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne müracaat ettiğini, yedi yıldır yanıt alamadığı için bu durumu protesto amacıyla bu kez sol gözünü diktiğini anlattı.

Shırdam, kimsenin neden böyle bir şey yaptığını, ne istediğini sormadığını, eylemini devam ettireceğini ifade ederek, şöyle dedi:

"75 gün önce ağzımı ve kulaklarımı dikmiştim ama kulaklarım yırtıldı. Ben bu şekilde devam edeceğim. 76 gündür hiçbir şey yemiyorum, dört gündür su da içmiyorum. Hiç kuvvetim kalmadı, çok zayıfladım, ayakta duramıyorum, başım dönüyor. Bu yüzden devamlı oturuyorum. Tek isteğim buradan gitmek, başa bir şey istemiyorum. Nereye olursa olsun buradan göndersinler beni."

Kendisine ayda 25 dolar yardım yapıldığını aktaran Shırdam, "Kendileri 25 dolarla geçinebilirler mi? Bu paraya ev kirasını mı vereyim yoksa gıda mı alayım? Bu şekilde 15 gün daha devam edersem ölürüm. Ondan sonra da her şey bitecek" diye konuştu.

 
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327