İş-kur İşçilerine Yapılan Müdahalenin Ardından

Van Barosu ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, güvenlik güçlerinin dün Ankara’ya yürümek isteyen İş-Kur elemanlarına sert müdahalede bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.Van Adalet Sarayı önünde basın açıklaması...

İş-kur İşçilerine Yapılan Müdahalenin Ardından
Van Barosu ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, güvenlik güçlerinin dün Ankara’ya yürümek isteyen İş-Kur elemanlarına sert müdahalede bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Van Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Van Baro Başkanı Murat Timur, haziran ayından beri eylemlerini sürdüren İş-Kurlulara polisin orantısız müdahalede bulunduğunu öne sürdü. Birkaç gün önce de İş-Kur elemanlarının Ankara’ya yürümek istemesi üzerine polislerin müdahalede bulunduğunu ve bu müdahaleden bazı gazeteci ile STK temsilcilerinin de nasibini aldığını ifade eden Timur, “Bu müdahalelerin hukuka uygun olmadığını ve buna gerek duyulmaması gerektiğini defalarca belirtmiştik. Barışçıl eylemler, en demokratik temel haklardır. İş-Kurlular büyük mağduriyet içerisindeler. Seslerini yetkililere duyurmak için de iki defa Ankara’ya yürümek istediler ama polisin orantısız müdahalesiyle karşılaştılar. Polislerin müdahale şekli hukuka aykırıdır. Yıllardır STK’lar olarak bu şekilde gaz kullanımının insan sağlığını olumsuz etkilediğini defalarca yetkililere bildirdik. Önceki gün yaşanan olumsuz olaylarla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığına suçlular hakkında suç duyurusunda bulunduk. Polis müdahalesinde zarar gören bütün arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi ileterek yaşananları bir kez daha kınıyorum. Bu tür müdahalelerin bir daha yaşanmaması için STK’larla birlikte hukuk mücadelesi yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.
Dün Ankara’ya yürümek isteyen İş-Kur elemanlarıyla masumane bir yürüyüş başlattıklarını ifade eden Mazlum-Der Van Şube Başkanı Yakup Aslan ise, “Onlara destek vermek için oradaydık. Herhangi bir müdahalenin olmayacağı söylenmişti ama Edremit’in girişinde polis İş-Kurlulara müdahale etti. İş-Kurluların arasında olduğumuz için biz de bu müdahaleden nasibimizi aldık. İki defa yüzüme gaz geldi. Olay yerinde bayıldım ve hastaneye kaldırıldım. Bu hukuksuzluğu, adaletsizliği kabullenmiyoruz. Bunun hedef gözeterek yapıldığına inanıyorum. Yaşananları kınıyorum. Sorumlular cezalandırılmalıdır. Van’da bu tür olayların yaşanmaması için hukuk mücadelesini sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327