IŞİD 15 Türk'ü daha kaçırdı mı?

Başbakan Erdoğan, IŞİD'in 15 Türk'ü daha kaçırdığı haberleriyle ilgili "15 kişinin daha kaçırılmış olması kesin değil." yanıtını verdi.

 IŞİD 15 Türk'ü daha kaçırdı mı?

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Avusturya seyahati öncesi Esenboğa Havalimanı'nda önemli açıklamalar yaptı. Irak'tan son olarak gelen "15 Türk daha kaçırıldı" bilgisini doğrulamayan Başbakan, Musul'daki olaylara ilişkin "Irak'ta olay mezhepler arası savaşa dönüşmüştür. Bir Müslüman diğer bir Müslümanı Allahuekber diyerek öldüremez. Bizim önceliğimiz 80 vatandaşımızın ülkemize döndürmektir." diye konuştu.

Erdoğan'ın o açıklamaları:

IŞİD, 15 TÜRK'Ü DAHA KAÇIRDI MI?

"15 kişinin daha kaçırılmış olması kesin değil. Dün akşam da bu konuyla ilgili toplandık. Doğru olmadığı bilgisi geldi. Biz tabi çok yakın markajda bu işi takip ediyoruz. Dün bir heyetim Kuzey Irak’taydı. Onlardan da bilgi aldım. Temaslarını yapıp geç saatte döndüler. Farklı kanallarla çok farklı bir süreci işletiyoruz."

"Orada çok hassas bir süreç var. Fevri bir karar, ciddi sıkıntılar doğurabilir. Fevri adımlarla atacağımızı bir adım oradaki vatandaşlarımızın geleceği akıbeti için daha farklı sıkıntılar doğurabilir. Felaket tellalığı yapmak doğru değil. Bizim temel amacımız 49'u konsolosluk çalışanı, 31'i TIR şoförü 80 vatandaşımızın ülkelerine sağ salim dönmesini sağlamaktır. Şunu da tekrar belirtmek istiyorum: Basra Başkonsolosluğumuzu boşaltmış durumdayız. Irak’taki tabloya göre nerede bir tehdit hassasiyet gösteriyorsa vatandaşlarımızın tahliyesine yönelik adımları atıyoruz."

"BİR MÜSLÜMAN BİR MÜSLÜMANI ALLAHUEKBER DİYEREK ÖLDÜREMEZ"

"ABD duruşu itibarıyla ve yaptığı açıklamalarla bu tür saldırıya sıcak bakmıyor. IŞİD unsurlarının halkla iç içe olmuş olması sivil insanların ölümüne yol açabilir. Böyle hassas bir yanı var. Irak ordusunun kaçarak oraları onlara bırakması çok manidardır. Olay artık IŞİD unsurlarıyla Irak ordusu arasında bir mücadele olmaktan çıkmış adeta mezhepler arası bir iç savaşa dönüşmüştür. Biz bunu asla ve kata tasvip etmiyoruz. Bizim değer yargılarımız arasında mezhebi bir taassubun olması mümkün değil. Biz Müslüman diğer bir Müslümanı Allahuekber diyerek öldüremez. Şu yapılanları bizim TC hükümeti olarak tasvibimiz asla mümkün değildir. Bizim birinci önceliğimiz bu 80 vatandaşımızı ülkemize döndürmektir."

TELAFER'DEKİ SON DURUM

"Telafer'de ciddi manada orada bulunan Türkmen kardeşlerimizle ilgili oraya yönelik saldırılar oldu. Bu saldırılar doğrultusunda Erbil istikametine büyük göç oldu. Bizim bu göçe dönük AFAD olarak aldığımız tedbirler var. Bugün itibarıyla 20 bin çadırı bölgeye transfer etmiş olacağız. Bir diğer taraftan da onların gıda, ilaç ihtiyaçlarını karşılama çalışmalarımız var."

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327