IŞİD 2 aya kadar Akdeniz kıyılarında!

Tüm dünyaya korku salan terör örgütü IŞİD'in 2 ay içerisinde Akdeniz kıyılarına inmesi bekleniyor.

IŞİD 2 aya kadar Akdeniz kıyılarında!

Eski Libya Başbakanı Ali Zeydan Times gazetesine demecinde Batı'nın Libya'ya müdahale etmemesi halinde Irak ve Suriye'de geniş bir bölgeyi ele geçiren Irak Şam İslam Devleti örgütünün Akdeniz kıyılarına ulaşacağı uyarısında bulundu.

Zeydan, ülkede etkin bir hükümetin olmaması ve Kaddafi rejiminin silah ve mühimmatının yağmalanmasının özellikle Libya'yı IŞİD tehdidine açık hale getirdiğini söyledi.

Geçen yıl parlamentodan güvenoyu alamayan Zeydan Almanya'ya kaçmıştı.

Gazeteye göre geçen hafta Londra'da siyasetçilerle bir araya gelen Zeydan Batı'nın Libya'daki iktidar boşluğunun doldurulması için harekete geçmesi gerektiğini söyledi ve "IŞİD'in halifeliğini Libya'ya yayacağı" endişesini dile getirdi.

Zeydan, "Giderek büyüyorlar, her yerdeler. Umarım uluslararası toplum bunu ciddiye alır. Libya'da durum hala kontrol altında. Ama bir-iki ay daha bırakırsak Libya'yı kontrol etmek imkansızlaşacak. Ülkede büyük bir savaş olacak. Avrupa'da da savaş olacak" dedi.

Ekim ayında Derna'daki silahlı gruplar, IŞİD'e bağlılıklarını bildirmişti. Zeydan'a göre, IŞİD'in Libya kolu büyük şehirlerde varlığını giderek güçlendiriyor ve rakip İslamcı grupların militanlarını saflarına çekiyor.
Gazete Libya'da Kaddafi'nin dört yıl önce devrilmesinden bu yana kargaşa ortamının hakim olduğunu silahlı gruplarla bağlantılı iki hükümetin meşruiyet savaşı verdiklerini hatırlattı.


Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327