IŞİD'den korkunç tecavüz fetvası

IŞİD'in Mayıs ayındaki ABD saldırısında öldürülen mali işlerden sorumlu emiri Ebu Sayyaf´a ait belgeler arasında ele geçirilen bir fetva ortaya çıktı.

IŞİD'den korkunç tecavüz fetvası

8 kurala yer verilen 'tecavüz fetvasında', baba-oğul IŞİD´çilerin esir alınan kadınlara 'nasıl tecavüz edeceği' ya da esir alınan 'anne-kız kölelere nasıl tecavüz edecekleri' gibi korkunç düzenlemeler yer alıyor.

IŞİD´in imamlarından birinin detaylı bir şekilde kaleme aldığı fetvada, 'köle kadınlar ile sahipleri arasındaki cinsel ilişkilerin kuralları' yer alıyor. Fetvada belirtilen 'tecavüz kurallarına' uymayan IŞİD´çiler için de yaptırımlar öngörülüyor.

Belgede IŞİD´in, Irak ve Suriye´de kontrol ettiği bölgelerde kadınlara tecavüz etmeyi yüz yıllar öncesine dayanan öğretilerle ve dine dayandırılan hükümlerle meşrulaştırmaya çalıştığı görülüyor.

IŞİD´in 'tecavüz kuralları fetvası', ABD Özel Kuvvetlerine bağlı timlerin Mayıs ayında Suriye´de bir baskında ele geçirdikleri belge yığını arasında ortaya çıktı. Fetvadaki emirlere göre, 'baba ve oğulun aynı seks kölesi ile birlikte olması' ve 'anne-kız seks kölesine sahip olanların her ikisiyle birlikte olmasının' yasak olduğu gibi kurallar yer alıyor.

Fetvada ayrıca hamile kadınlarla ve 'ortaklaşa sahip olunan köle kadınlarla' ilgili yasaklamalar sıralanıyor IŞİD´in ele geçirilen 'tecavüz fetvasında', şu hükümler yer alıyor:

'Kadın esirle adet dönemi bitip de temiz oluncaya kadar ilişkiye girmek yasaktır.'

'Hamile köleler ile düşük yapmalarına neden olacak ilişki yasaktır.'

'Bir köleyi ortaklaşa sahip olanlardan hiçbiri o köle kadına tek başına sahip olamaz.'

'Azat edilmiş köle kadınla sadece sahibi ilişkiye girebilir, o köleyle başkasının ilişkiye girme izni yoktur.

''İki kız kardeş olan köleye sahip olanlar, ikisiyle de birlikte olamaz.'

'Erişkin yaştaki bir esir kadına sahip olanlar, anne ve kızının ikisiyle de birlikte olamaz.'

Köle sahibi hamile kalan kadın köleleri satamaz ve bu köleler ölünceye kadar azat edilemez'

IŞİD, 'seks kölelerine' tecavüz ve cezalandırılmalarına ilişkin benzeri 27 maddelik bir listeyi bir yıl önce de yayımlamıştı. O listede esir alınan kadınların 'İslam hukukuna uygun' şekilde ilişkiye müsait olup olmadığının belirlenmesi için kuralları içeriyordu. 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327