IŞİD iki kenti daha ele geçirdi

Radikal İslamcı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Irak'ta iki kenti daha ele geçirdi. Saadiye ve Celavla kentlerini ele geçiren örgüt Bağdat'a yürüme tehdidinde bulunuyor.

IŞİD iki kenti daha ele geçirdi

Diğer taraftan Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’un IŞİD tarafından işgal edilmesinin ardından ABD askeri müdahale sinyali verdi.

Amerikalı yetkililer kara harekatı hariç her seçeneğin masada olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama birkaç gündür Irak'ta yaşanan gelişmelerin Irak'ın ABD'nin ve uluslararası toplumun daha fazla yardımına ihtiyacı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Obama, ekibinin gece gündüz çalışarak en etkili yardımı nasıl sağlayabileceklerini bulmaya çalıştığını belirtti.

"Hiçbir olasılığı dışlamıyorum" diyen Obama, "Çünkü içinde bulunduğumuz durum gereği cihatçıların Irak'ta ya da Suriye'de tutunacakları kalıcı bir nokta kalmamasını sağlamalıyız" dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney daha sonra yaptığı açıklamada, Obama'nın hiçbir olasılığı dışlamadığını söylerken, hava harekatı seçeneğini dışlamamaktan bahsettiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı da kara harekatı hariç her seçeneğin masada olduğunu bildirdi.

Fransa da uluslararası güçleri Irak konusunda harekete geçmeye çağırdı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius "Irak Şam İslam Devleti'nin ilerlemesi Irak'ın birliğini ve bütünlüğünü ciddi şekilde tehlikeye atmaktadır ve bölgenin istkikrarı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır" dedi.IRAK GÖNÜLLÜ ASKER TOPLUYOR


Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327