IŞİD'in tuzağına düşen ODTÜ'lü deha!

Muhteşem gökyüzü fotoğrafları National Geographic tarafından yayınlandı, NASA'nın yarışmasına katıldı. Finlandiya'da astrofizik yüksek lisansı okudu, ardından Suriye'ye geçip terör örgütüne katıldı ve dört ay önce öldürüldü. Raşid Tuğral'ın astrofizikçilikten IŞİD teröristine dönüşümü...

IŞİD'in tuzağına düşen ODTÜ'lü deha!

Raşid Tuğral, Türkiye'de çektiği büyüleyici gökyüzü fotoğrafları ile sosyal medyada çok sayıda takipçi kazandı. Samanyolu'na uzanan ardıç ağaçlarının fotoğrafları National Geographic dergisinin web sitesinde yer aldı. Finlandiya'da saygın bir okuldan astrofizik alanında yüksek lisans öğrenimi yapmak için kabul aldı. Akıllı, yakışıklı, maceraperest olan ve aktif yaşamı seven Raşid Tuğral gökyüzünü inceleyeceği bir geleceğe doğru ilerliyordu.
Ancak Raşid daha farklı bir arayıştaydı. Muhafazakar bir aileden gelen Raşid Tuğral üniversiteye giderken internetteki cihatçı sitelerde dolaşıyordu. İslam’ın Radikal yorumuna inanmaya başladı. 2015 yılının başında ailesi ve rahat yaşantısını geride bırakıp Suriye'de devlet ilan eden IŞİD'e katıldı.
Geçen Ağustos ayında IŞİD saflarında Kürt militanlarla girdiği bir çatışmada öldüğünde Raşid 27 yaşındaydı.
Raşid gibi binlerce genç Müslüman, radikal ideolojik propagandaya inanarak Irak ve Suriye'de halifelik ilan eden terör örgütü IŞİD'e katıldı. Raşid, diğerlerinden farklıydı, çünkü geride bıraktığı yüklü fotoğraf koleksiyonu, video kayıtları ve yazılarla zaman içinde yaşadığı dönüşümü kayda geçirdi.
Raşid Tuğral, geride kendi portrelerini, inanılmaz gökyüzü fotoğraflarını, uzaya ilişkin düşüncelerini, inandığı dini anlattığı ve inanmayanlara öfkelendiği yazılarını bıraktı. Geçen yıl internetten yayınladığı bir mektubunda IŞİD deneyimlerini yazdı, çektiği sıkıntıları, aldığı zor askeri eğitimi ve hava saldırılarından sağ kurtulmayı nasıl öğrendiklerini anlattı. IŞİD’in kafa kesen ve kadınları seks kölesi yapan en barbarca uygulamalarını bile dini inançları çerçevesinde savundu.
KAYIP NESLİN BİR ÖRNEĞİ 
İslam peygamberi Hz. Muhammed’in bir hadisinden yola çıkarak Raşid Facebook'ta, "Her kim cihat için ölmezse veya cihadı düşünmezse münafık ve ikiyüzlü olarak ölür" diye yazdı. Muhammed ABDelfedel gibi ana akım İslami düşünürler, radikallerin, dini inançların ve cihadın anlamını çarpıttığına dikkat çekerek İslam dininin terörizme ve sivillere saldırılmasına karşı çıktığını hatırlatıyor.
Raşid, radikalizmi neden seçti? Amerika'nın Sesi'nden (VOA) bir ekip bu sorunun cevaplarını aradı. VOA ekibi, Raşid'in sosyal medya paylaşımlarını taradı, Suriye'den yazdığı 14 sayfalık mektubu satır satır inceledi, Raşid'in okul arkadaşları, tanıdıkları ve babası dahil diğer haber kaynaklarıyla konuştu.
Esprileriyle tanınan ve araştırmacı bir ruha sahip Raşid Tuğral cihat için yola çıkmamıştı. Ancak Raşid'in hayatı ve ölümü, IŞİD'in yanıltıcı ideolojisine kapılan genç Müslümanlar’dan oluşan kayıp neslin tipik bir örneğini oluşturuyor.
DİNDAR BİR AİLEDE BÜYÜDÜ
Üç kardeşten ortancası olan Raşid Tuğral , Ankara'nın Sincan İlçesi'nde eğitime önem veren dindar bir ailede büyüdü. Türk edebiyatı üzerine doktora derecesi bulunan babası Süleyman Tuğral lise öğretmeni. Ağabeyi bilgisayar mühendisi ve besteci. Kızkardeşi öğrenci, amcası ise matematik profesörü.
Süleyman Tuğral, 2008-2014 yılları arasında muhafazakar düşüncelerini, şiirlerini ve İslam'la ilgili görüşlerini bir blog yazarak meraklılarıyla paylaştı. Baba Tuğral 'Kuran'da Değer Sistemi' başlıklı doktora tezine de bu blog’da yer verdi. Süleyman Tuğral'ın doktora tezi çalışmasında 'radikal' İslam'a destek verdiği, Allah'a ve Hz. Muhammed’e inanmayan Yahudiler ile Hıristiyanlar'ın 'lanetli' olduğunu söylediği görülüyor. Baba Tuğral, "Acı veren bir ceza onları bekliyor" ifadelerini kullanıyor.
Süleyman Tuğral ve ev kadını olan eşi, Raşid'i, dindar ailelerin sıkça yaptığı gibi Kuran kursuna yolladı. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327