IŞİD'e Ürdün Kralı'ndan sert mesaj

Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi yakarak öldüren IŞİD'e Ürdün Kralı Abdullah sert bir şekilde yanıt verdi.

IŞİD'e Ürdün Kralı'ndan sert mesaj
Terör örgütü IŞİD'in, alıkoyduğu Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi yakarak öldürmesinin ardından Ürdün Kralı Abdullah IŞİD'e sert bir mesaj verdi. 

Ürdün Kralı, "Şehit pilot Muaz el-Kesasibe'nin kanı heder olmayacak. Ürdün'ün bu korkakça işlenen suça cevabı sert olacak" dedi. Ürdün, yaşanan gelişmeler üzerine ABD ziyaretini yarıda kesen Kral Abdullah'ın dönüş yolunda olduğu saatlerde, "IŞİD ve El Kaide mensubu olmaktan" yargılanan Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam etmişti

Kral, burada yaptığı konuşmada, "Şehit pilot Muaz el-Kesasibe'nin kanı heder olmayacak. Ürdün'ün korkakça işlenen bu suça cevabı sert olacak" dedi.Kral Abdullah, "Bu terörist örgüt, yalnızca bizimle savaşmıyor, İslam dini ve hoşgörü değerleri ile de savaşıyor. Biz bu savaşı, inancımızı, değerlerimizi, insani ilkelerimizi korumak için veriyoruz. Bunun için savaşımız amansızca olacaktır. Suçlulara karşı tetikte olacağız, onları kendi yuvalarında vuracağız" diye konuştu.Pilotun öldürülmesi üzerine ABD ziyaretini yarıda kesen Ürdün Kralı'nı Amman Havalimanı'nda yüzlerce kişi karşıladı. Kral aracını kendi kullandı.KİLİSELERDE ÖLDÜRÜLEN PİLOT İÇİN DUA

Bu arada Ürdün'ün çeşitli kiliselerinde, Kesasibe için ayinler düzenlendi, çanlar çalındı. Ürdünlü Hristiyanlar, ayinlere katıldı, dünyaya barışın hakim olması için dua etti.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kesasibe'nin ölümü dolayısıyla Kral Abdullah'a taziye mesajı yolladı.

Hamas da IŞİD'in Ürdünlü pilotu yakarak öldürmesini kınadı.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Hamas, bu çirkin suçu kınıyor. Ürdünlü pilot Kesasibe'nin yakılarak öldürmesini kınadığı gibi, İslam ümmetine yapılan her türlü saldırıyı da kınıyor" denildi.

IŞİD, Ürdünlü pilot Kesasibe'nin demir kafese konularak ateşe verilme görüntülerinin yer aldığı video kaydını önceki akşam internette yayınlamıştı. Ürdün makamları da ertesi sabah, "IŞİD ve El Kaide mensubu olmaktan" yargılanan Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam ettiğini açıklamıştı. 


Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327