IŞİD'in Peşmergeler için verdiği süre doluyor

IŞİD'in rehine tuttuğu 17 Peşmerge için Barzani yönetimine verdiği süre bugün dolarken; Kürt yönetiminden sert ifadelerle "savaşa devam" açıklaması geldi

IŞİD'in Peşmergeler için verdiği süre doluyor

IŞİD'in, kendilerine karşı ABD ve İran'la işbirliği yapmakla suçladığı Kürt yönetimine rehineler için verdiği süre bugün doluyor. Ellerindeki üç rehineyi iki gün önce "bizimle savaşmayı bırakın" mesajıyla infaz eden örgüt, diğerlerini de Nevruz günü infaz edeceği tehditlerini savurmuştu.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, 3 Peşmergenin, IŞİD tarafından öldürüldüğünü doğruladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Modern Dahhaklar (efsaneye göre zalimliğiyle bilinen hükümdar), bir kere daha aynı vahşi yöntemlerle günahsız insanların kanını dökmeye devam ediyor. Dahhak'ın ortadan kaldırılışının 2715'inci yılında Kürt kahramanları aynı ruhla savaşmaya devam ediyor" denildi.

Öldürülen Peşmergelerin yakınlarına başsağlığı dilenen açıklamada, şunlar kaydedildi: "DAEŞ, 3 kahraman Peşmergeyi şehit etti. Yüce Allah'tan şehitleri cennetle ödüllendirmesini niyaz ediyoruz. Kahraman Peşmergeler, teröristlere karşı Kürdistan topraklarını savunmak için can verdi. DAEŞ teröristlerinin Peşmerge eliyle ortadan kaldırılması yakındır. Dahhak'ın modern temsilcisi olan bu terör örgütü, Kürt halkı ve Peşmerge güçlerinin eliyle yok olacaktır."

IŞİD, dün kendisine yakın internet sitelerinde yayımlanan görüntülerde üç Peşmergenin öldürüldüğünü duyurmuştu.

IŞİD'in 30 Ocak'ta rehin aldığı ve şubat ayında ise kafeslere koyarak Kerkük'ün Havice ilçesinde gezdirerek 21 Mart'ta yakılarak öldüreceğini duyurduğu 17 Peşmerge ile ilgili süre bugün doluyor.

AİLELER BARZANİ YÖNETİMİNE TEPKİLİ

Peşmerge yakınları ise hem IKBY hem de merkezi hükümet yetkililerindenin rehin tuttuğu çocuklarının akıbetine ilişkin kendilerine bilgi verilmesini istiyor.
Aileler adına açıklama yapan ve oğlu rehin alınan Şeyh İrfan, evlatları hakkında gerçek ve tatmin edici bilgiler almak istediklerini, "Evlatlarımızın akıbeti hakkında bize gerçek bilgiler verilmezse hiç kimsenin aklına gelmeyecek eylemlerde bulunacağız" dedi.

IŞİD'in, sosyal paylaşım sitelerinde yayınladıkları videolarda, peşmergelerin Nevruz'da öldürüleceğini açıkladıklarını ve sürenin bitmek üzere olduğunu vurgulayan İrfan, "Çocuklarımızın akıbetlerini bilmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Rehine tutulan 17 peşmerge için "çalmadık kapı bırakmadıklarını" dile getiren İrfan şunları söyledi: Ne yazık ki hiç kimse evlatlarımızın nerede, ne durumda ve akıbetleri hakkında bir şey söylemedi, bir girişimde de bulunmadı. Bu nedenle biz, gerek Kürdistan hükümeti gerek Kerkük yetkililerine 24 saat mühlet veriyoruz. Evlatlarımızın akıbeti hakkında bize gerçek bilgiler verilmezse hiç kimsenin aklına gelmeyecek eylemlerde bulunacağız.

AİLELER: YASTAYIZ


Bir başka peşmerge yakını Bedia Soran ise 50 günden beri tüm aile bireylerinin perişan olduğunun altını çizerek, "Gecemiz gündüzümüz kalmadı. Yakınlarımızın durumu hakkında kimden haber alacağımızı bilmiyoruz. Yüzümüzü nereye çevireceğimizi bilemiyoruz. Benim yeğenim daha yeni nişanlıydı ve yakında evlenecek. Sevineceğiz diye hazırlık yaparken şimdi yas tutuyoruz" ifadelerini kullandı.

IŞİD'DEN KÜRTLERE: BİZİM SAVAŞIMIZ SİZİNLE DEĞİL

IŞİD, Irak'ın Musul ilinde 3 Peşmerge askerini infaz ettiği videoyu sosyal medya platformlarında yayınladı. 17 Mart günü çekilen görüntülerde, 30 Ocak tarihinde IŞİD tarafından Kerkük'e düzenlenen operasyonda esir alınan 3 Peşmege görevlisine, Guantanamolu mahkûmlara olduğu gibi turuncu bir giysi giydirildikten sonra Musul'da füzelerin isabet ettiği bölgeye getirildi.

3 Peşmerge askerini öldüren militanlar Kürtçe konuşarak, Kürt halkına hitaben "Bizim savaşımız sizinle değil, Haçlı ve Safavi güçlerin bize karşı başlattığı savaşta onlarla işbirliği yapan liderleriniz sizi taraf olmadığınız bir ateşin içine sürüklüyorlar, esir alınan Peşmerge'lerin serbest bırakılması için İslami Devletle müzakere yapıyoruz diyen liderleriniz sizleri aldattılar ve sivil Müslümanları bomba ve füzelerle öldürmeye devam ettiler. Bu ahmaklığın devam etmesi esir alınan kişilerin değersiz olduğu demektir" diye seslendiler. 


Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327