IŞİD'in yeni rakibi Abdullah X

İsmini açıklamak istemeyen eski bir cihatçı, genç Müslümanların IŞİD'e katılmalarını engellemek için Abdullah X adlı bir çizgi film oluşturdu. Ahmed kod adını kullanan eski cihatçı, CNN'e açıklama yaparak gençleri aşırı uç ve katı görüşlerden uzaklaştırmak için böyle bir karar aldığını ifade etti.

IŞİD'in yeni rakibi Abdullah X

Daha önce radikal İslamcı olan ve ismini açıklamak istemeyen bir kişi, genç Müslümanların Irak Şam İslam Devleti’ne katılmalarını engellemek için sıra dışı bir yola başvurdu. “Ahmed” kod adlı adam, Abdullah X adlı bir çizgi film oluşturdu.

“Bir bilim insanının zihni, bir savaşçının kalbi” sloganına sahip Abdullah X, Londra’da yaşayan ve kimliği ve inanışı konusunda zorluklar çeken genç bir Müslüman. CNN’e konuşan Ahmed, “Büyürken, kendi kimliğim ve aidiyet hissimle mücadele ediyordum – özgüven ve güven konusunda, Müslümanlık ve İngiliz olmak konusunda” sözleriyle yaşadığı sıkıntıları anlattı.

UYGULAMA DA GELİŞTİRİLECEK

Yıllar boyunca İngiltere ’de “aşırı uç ve katı” görüşleri yaymak için çaba sarf ettiğini söyleyen Ahmed, Abdullah X’in kendi yaşadıklarını yansıttığını ifade etti. Ahmed, Müslüman gençleri şiddet ve aşırı uç görüşlerden uzaklaştırmak istediğini vurgularken, “Eğer radikal İslamcılıkla etkili bir şekilde mücadele edeceksek, onun anlatısını çok iyi anlamamız ve birçok gencin internette bulduğu aşırı uç materyallere karşı çıkacak şekilde sunmamız gerekiyor” dedi.

YouTube ve Facebook’ta yer alan Abdullah X videolarının yanı sıra, karakterle doğrudan iletişime geçmeye yardımcı olan bir uygulamanın geliştirileceği de bilgiler arasında. 


Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327