Işid’ten Kaçan Yezidiler Sağlık Kontrolünden Geçirildi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) katliamlarından kaçarak Batman’a sığınan Yezidiler sağlık kontrolünden geçirildi.Batman Tabipler Odası ve Özel Batman Yaşam Hastanesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmada belediyeye ait Musa Anter...

Işid’ten Kaçan Yezidiler Sağlık Kontrolünden Geçirildi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) katliamlarından kaçarak Batman’a sığınan Yezidiler sağlık kontrolünden geçirildi.
Batman Tabipler Odası ve Özel Batman Yaşam Hastanesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmada belediyeye ait Musa Anter Halkevi’ne yerleştirilen 80 Yezidi sağlık kontrolünden geçirildi. Batman’a 500’ye yakın Yezidi’nin sığındığını ve bunlara kucak açıp en temek hak olan sağlık haklarının verilmesi için ortak bir çalışma yaptıklarını ifade eden Tabip Odası doktorlarından Hakkı İpek, Batman’a sığınan Yezidilerin sayısının bini geçeceğini söyledi. Güney Kürdistan coğrafyasından gelen ve IŞİD teröründen kaçan, büyük travma yaşayan Yezidilere yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Dr. İpek, "Batman Tabipler Odası, KESK, Eczacılar Odası ve Özel Yaşam Hastanesi olarak toplumun en önemli hakkı olan sağlık haklarını elimizden geldiğince yerine getirmeye çalışıyoruz. Şu anda Musa Anter Halkevi’nde 80 Yezidi var ama Batman genelinde 450 kişi var. Bizim beklediğimiz rakam birkaç gün içinde binin üzerine çıkmasıdır. Bununla ilgili biz hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Buradaki her vatandaşı tek tek taramadan geçirdik, bununla ilgili belki eksikliklerimiz olur, yarın öbür gün diğer hastanelerimizden de yardım isteyebiliriz" dedi.
IŞİD’ten kaçarak Batman’a sığınan Yezidilerin emanet olmadığını, buranın sahipleri olduğunu kaydeden Dr. Hakkı İpek, "Sonuç itibari ile buraya gelen vatandaşlarımız en az bizim kadar bizim vatandaşımızdır. Onların hakları şu an için bizimkilerden daha üstün bunlar bizim için emanet değil asıl buranın sahipleridir. En başta Yezidi vatandaşlar buralarda yaşamışlar ve bazı sıkıntılardan dolayı buradan göç etmek zorunda kalan vatandaşlardır.Bir nevi tekrar buraya gelmişse bizim bunlara daha hassasiyetle üzerinde durmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Yezidiler sağlık kontrolünden geçirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327