İsrail tankları yığdı!

İsrail'in Gazze sınırına yığdığı askeri birlikler, kara operasyonuna başlamak üzere emir bekliyor.

İsrail tankları yığdı!

İsrail'in bölgede olası bir kara harekatı için yaptığı hazırlıkların da tamamlandığı belirtildi.

İsrail Ordu sözcüsü Avichay Adraee, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Piyade birlikleri ve zırhlı araçlar Gazze'ye kara operasyonu düzenlemek üzere sınırda hazır şekilde verilecek emri bekliyor" dedi.

Adraee, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Gazze için hazırlanan müdahale planının kara operasyonunu da içerdiğine dikkati çekerek "Plan hükümet tarafından bir bütün olarak kabul edildi. Dolayısıyla kara operasyonu da bugün, yarın veya uygun görülen en kısa zamanda başlayabilir" ifadelerini kullandı.

İsrail'de hükümetin 40 bin yedek askerin orduya alınmasına yeşil ışık yaktığına da değinen Adraee "Ancak yedek askerlerden henüz sınırlı sayıda bir kısım silah altına alınmış durumda " diye konuştu.

Adraee, gidişatın kara operasyonunu gösterdiğini vurgulayarak "Hamas'ın uzun menzilli füzelerle İsrail şehirlerini vurması bunu kaçınılmaz kılıyor. Ancak söz konusu müdahale işgal değil, kara operasyonu olacaktır" şeklinde konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün yaptığı açıklamada ordunun her seçenek için hazır beklediğini söylemişti.
İsrail, olası kara operasyonu için 40 bin yedek askerini orduya çağırmıştı.

"BU BİR SOYKIRIM"

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’de ‘soykırım’ yaptığını söyledi.

Batı Şeria’daki Ramallah kentinde düzenlenen kriz toplantısında konuşan Abbas, “Bu bir soykırım. Ailelerin tamamının öldürülmesi İsrail’in Filistinli halkımıza karşı soykırımıdır” dedi. Bu arada Filistin, Suudi arabistan ve Kuveyt, saldırıların durması için BM Güvenlik Konseyi’ne toplantı çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2014, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327