İstanbul, 8 Milyon Metrekarelik Elmalı Kent Ormanı’yla Nefes Alacak

Beykoz, Elmalı Kent Ormanı Projesi’yle, İstanbulluların şehrin merkezinde nefes alıp dinlenebilecekleri 8 milyon metrekarelik devasa park alanına ev sahipliği yapacak.Yemyeşil doğasıyla şehrin gözbebeği olan Beykoz, Başbakanlık talimatıyla,...

İstanbul, 8 Milyon Metrekarelik Elmalı Kent Ormanı’yla Nefes Alacak
Beykoz, Elmalı Kent Ormanı Projesi’yle, İstanbulluların şehrin merkezinde nefes alıp dinlenebilecekleri 8 milyon metrekarelik devasa park alanına ev sahipliği yapacak.
Yemyeşil doğasıyla şehrin gözbebeği olan Beykoz, Başbakanlık talimatıyla, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından uygulanacak “Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge-7 Park” Projesiyle 8 milyon metrekarelik bir devasa bir park alanı kazanıyor. Türkiye’nin 7 bölgesi ve 81 ilinden esinlenerek hazırlanan şehir ormanı Beykoz’un turizm vizyonunu güçlendirirken, ziyaretçilere doğayla iç içe huzur dolu bir ortamda piknik, spor, dinlenme ve birçok aktiviteyi bir arada yapma imkanı sunacak.
Anadolu’nun geleneksel kültür öğelerini yansıtan Elmalı Kent Ormanı’nda piknik, dinlenme ve spor alanları kurulacak. İstanbullular, şehrin gürültü ve karmaşasından uzak, nefes alıp dinlenebilecekleri bakımlı bir ormana kavuşacak. Ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanda birbirinden güzel 7 mesire alanı, her bir bölgede restoranlar, kafeler, sergi alanları, mescitler, çeşmeler, spor alanları ve sosyal tesisler yer alıyor.
Yöresel etkinlik ve şölenler için de kullanılacak alanda yer alan yöresel market ve pazarlarda organik ürünler satılacak. 7 farklı konseptin hakim olduğu kent ormanında yılın belirli günlerinde mesirelerin taşıdığı konsepte uygun festivaller düzenlenecek.
8 MİLYON METREKARELİK ORMANA DEV MESİRE ALANLARI
Başbakanlık tarafından yürütülecek kent ormanı projesi kapsamında bir orman da Avrupa Yakası’nda Alibeyköy’e kurulacak. Projenin 2 sene içerisinde tamamlanması bekleniyor. 7 farklı mesire alanı ve özellikleri ise şöyle;
Gülistan Mesire Alanı: Kuş Dünyası, Sosyal Tesis, Yöresel Pazar, Kapalı Spor Salonu, Akvaryum (tatlı su balıklarının yer aldığı su altı dünyası sergilenecek), Bisiklet Parkı, Büfe, Değirmen, Kafeterya ve Mescit.
Lalezar Mesire Alanı: Kır Kahvesi, Çocuk Parkları, Çeşmeler, Büfeler, Kır Mescidi, Şölen Alanı ve Lale Bahçesi (Çiçek Bahçesi’nde lalenin her türü tanıtılacak, belirli günlerde “Lale Festivali” düzenlenecek), binicilik alanı, paintball sahası, açık spor alanı (açık alanda her türlü spor aleti yer alacak)
Sümbül Mesire Alanı: Bu alanda açık spor alanı, makul aralıklarla çeşmeler bulunuyor. Köprüler, iskeleler ve çekek yerleri, balık tutma yerleri, sandal kiralama noktası ile Osmanlı Boğaziçi tarihi sandalları bu bölgede hizmet verecek. Çiçek bahçesinde her çeşit sümbül misafirlere tanıtılacak ve yılın uygun mevsiminde “Sümbül Festivali” düzenlenecektir. Kır Kahvesi, Seyir Terasları, Kır Mescidi yine bu alanda yer alıyor.
Gelincik Mesire Alanı: Kır Kahvesi, açık spor alanı ve çocuk parkları, seyir terasları, Su Üstü Mescidi, Köprü (ahşap yapılı iskelede balık tutulup fevkalade göl manzarası izlenebilir) Kuş Gözlem Kulesi ve Gelincik Bahçesi (Gelincik Bahçesi ve Kuş Gözlem Evinde kuş gözlemi yapılabilinir) Piri Reis Su Sporları Merkezi (Bu bölüm yurt içi ve yurt dışı müsabakalara açık bir kano merkezi olarak kurulacak.)
Menekşe Mesire Alanı: Büfeler, Açık Spor Alanları ve Çocuk Parkları. Kır Mescidi ve Piknik alanları (göl kenarında piknik yerleri, kır mescidi ve çeşmeler), Yürüyüş Parkuru ve Menekşe Bahçesi (çiçek bahçesinde hercai menekşeler seyredilebilecek ve her yıl Menekşe Festivali düzenlenecek.)
Çiğdem Mesire Alanı: Piknik yerleri, çocuk parkları, kır mescidi, kır kahvesi, çeşmeler, büfeler, açık spor alanları, pergolalar, Cihannüma Seyir Köşkü ve Sarı Çiçek Bahçesi, (bu mesire alanında sarı çiçeklerin her tonu izlenebilecek ve yılda bir kez “Yunus Emre Çiçek Festivali” düzenlenecek.), ayrıca dağcılık spor alanı.
Karanfil Mesire Alanı: Kır Kahvesi, Çocuk Parkları, Açık Spor Alanı, Çeşme, Büfe, Karanfil Bahçesi (yılda bir kere İstanbul Karanfil Şenliği düzenlenecek) Piknik Alanları, Kır Mescidi, Otopark.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327