İşte konuşulan Başbakan adayları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda AK Parti’de başlayacak yeni dönem şimdiden merak konusu olurken; Başbakan, 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı seçilse de 28 Ağustos’a kadar partisinin başında kalacak.

İşte konuşulan Başbakan adayları

Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmak üzere Meclis’teki yemin törenine giderek, Başbakanlık’tan ve AK Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek olmasıyla birlikte parti tabanında yaşanacak değişim; hem parti başkanlığı hem de başbakan adayları şimdiden merak konusu oldu.

İŞTE AK PARTİ’DEKİ YENİ DÖNEM

- Erdoğan’ın istifasıyla birlikte partiyi, Genel Başkanvekili Mehmet Ali Şahin yönetmeye başlayacak.
- Şahin, partiyi 45 gün içinde kongreye götürecek biçimde hazırlık yapacak.
- Kongrede genel başkan seçimi yapılacak.
- Erdoğan’ın işaret edeceği aday, partinin yeni genel başkanı olacak.
- AK Parti’nin yeni genel başkanı, partiyi 2015 seçimlerine taşıyacak.

Kulislerde konuşulan Başbakan adayları

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının resmen açıklanmasıyla birlikte AK Parti’de genel başkanlık ve sonrasında Başbakanlık bayrağını devralacak isimlerle ilgili kulisler hareketlendi. HABERTÜRK, Erdoğan sonrasına ilişkin olarak AK Parti kulislerinin nabzını tuttu. İşte, öne çıkan isimler:

BİNALİ YILDIRIM: Erdoğan’ın, Köşk’e çıkması durumunda hükümeti kurma görevini vereceği kişiler arasında eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın adı öne çıkıyor. Yıldırım’ın geçiş dönemi Başbakan’ı olarak partiyi 2015’e taşıyabileceği belirtiliyor. Yıldırım 3 döneme takılan isimlerden.

MEHMET ALİ ŞAHİN: Geçiş dönemi Başbakan’ı olarak ismi geçenler arasında Genel Başkanvekili Mehmet Ali Şahin de bulunuyor

ARINÇ-ATALAY: Kulislerde, Bülent Arınç ve Beşir Atalay’ın adı da sıkça konuşuluyor. İki isim, AK Parti’de ‘ağabey’ olarak geçiş döneminde görev üstlenebilecek güçlü adaylar olarak telaffuz ediliyor.

NUMAN KURTULMUŞ: Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un vatandaş nezdinde karşılığı olduğu düşünülüyor. Ancak Kurtulmuş milletvekili değil. Bu nedenle şansı bulunmuyor.

AHMET DAVUTOĞLU: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da şanslı görülen isimler arasında.

ABDULLAH GÜL: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partinin başına geçmesi, Köşk’teki devir teslimi izleyen 45 gün içinde gerçekleştirilecek kongrede mümkün görünüyor. Gül’ün Başbakan olarak görev alabilmesi için ya erken seçim yapılması ya da 2015 seçimlerinde aday olup milletvekili seçilmesi gerekiyor

Erdoğan’ın yol haritası

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Tayyip Erdoğan, seçim çalışmalarına Samsun’dan başlayacak. Erdoğan, 5 Temmuz Cumartesi gündüz Samsun’da açılışlar yapacak, akşam geniş katılımlı iftar programında vatandaşlarla buluşacak. Başbakan Erdoğan, 6 Temmuz Pazar günü Erzurum’a geçecek.

Erdoğan, seçim kampanyanın başlayacağı 11 Temmuz öncesinde İstanbul’da olacak. 10 Temmuz günü Erdoğan’ın miting programları ve ziyaretleri kamuoyuna duyurulacak.

SEÇİM KARARGÂHI

Erdoğan’ın seçim sürecinde kullanacağı karargâhı belli oldu. Ankara’nın Gaziosmanpaşa semtindeki Kuleli Sokak’ta bulunan bir bina kullanıma hazır hale getirildi. Binanın dış cephesi, Erdoğan için hazırlanan yeni logolar ve fotoğraflarıyla süslendi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327