İşverenle, İş Arayanlar Fuarda Buluştu

Erzurum Valiliği, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve 3 kurumun işbirliğiyle düzenlenen 3.Erzurum Kariyer Günleri ve İstihdam Fuarı, 67 firma ile iş arayanları bir araya getirdi.Erzurum İl...

İşverenle, İş Arayanlar Fuarda Buluştu
Erzurum Valiliği, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve 3 kurumun işbirliğiyle düzenlenen 3.Erzurum Kariyer Günleri ve İstihdam Fuarı, 67 firma ile iş arayanları bir araya getirdi.
Erzurum İl Müftülüğü çok amaçlı konferans salonunda düzenlenen 3.Erzurum Kariyer Günleri ve İstihdam Fuarının açılışına Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Erzurum İŞKUR İl Müdürü Ahmet Tacettin Ötügen, İlçe belediye başkanları, üniversite öğrencileri ve davetliler katıldı.
“Bu Fuarda İş Var” sloganıyla düzenlenen kariyer günü etkinliklerinin açılışında konuşan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Türkiye’nin son yıllarda işsizlikle mücadele noktasında büyük mesafeler kat ettiğini belirterek Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 25’ten yüzde 31’e ulaştığını söyledi.
“HER İŞİ YAPMA BİR İŞ YAP”
Kadınların iş gücüne katılımları yüzde 25 iken bugün yüzde 30’lara çıkmış durumdadır. Özel şirket ve holdinglerin yöneticiliği yapmış bir siyasetçi olarak gençlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde baş gösteren ara eleman eksikliği ve iş beğenmeme konusu kentlerin en büyük sorunlardan biridir. Sizlere tavsiyem el becerilerimizi geliştiren kurslara katılıp iyi bir meslek edinmenizdir. Yıllardır binlerce işsiz gence umut ışığı olan kurslarımıza katılabilirsiniz. Böylelikle yeni bir meslek edinerek ekonomik özgürlüğünüzü sağlayabilirsiniz. Bize iş için gelen kardeşlerimize biz ilk önce sorarız mesleğiniz ne diye. Onlarda bize her işi yaparız diyor. Bizde diyoruz ki her iş yapma bir iş yap onu da tam yap bunun için gençlere tavsiyem gerek eğitimde olsun gerek eğitim dışında olsun mutlaka bir mesleğinizin olması gerekir. Bir alanda uzmanlık olacaksa okulun, eğitimin yanı sıra mutlaka mesleğe dönük çalışmalarımızın da olması gerekir.” şeklinde konuştu.
ÖĞRENCİLER OKUL BİTTİĞİ ZAMAN TORPİL BULMAM LAZIM DİYE ÇALMADIK KAPI BIRAKMIYOR
Bugünün çok önemli bir gün olduğunu ve özellikle gençler için geleceğini, kariyerini planlayanlar için özel bir gün inşallah bunlardan gençlerimizde istifade eder. Düzenlenen iş fuarının bölgesel olmasını ve buradaki bütün konuşmalar gençlerimizi faydalı olmasını istiyordum. Ben şunu görüyorum. Üniversitedeki öğrencilerimizin özellikle Antalya, İzmir ve İstanbul gibi yoğun iş hayatının yaşandığı iller dışındaki üniversitelerde maalesef iş dünyasına yönelik ilgili istenilen seviyede olmadığını görüyorum. Daha hırslı, tırnaklarıyla kazıyan öğrencilerin daha az olduğunu görüyorum ve buna üzülüyorum. Bugünler gerçekten size iyi fırsatlar sunuyor bunları iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Sizin bu yaşlarda hayal kurmanız lazım. O hayalinizin gerçekleşmesi içinde ne engel varsa yavaş yavaş kaldırmanız gerekir. Günde 10 sayfa kitap okusanız bu sizin için faydalı olur ama günde 5 saat televizyon seyretseniz ayda kaç saat eder? Yıl sonunda ne elinize ne geçer koca bir sıfır. Dönem sonunda da okul bittiği zaman hemen torpil bulmam lazım. Torpilsiz girmek mümkün değil mi ? Elbette ki mümkün niye mümkün olmasın.” dedi.
Konuşmaların ardından iş fuarının açılışı yapılarak 67 işveren kurum tarafından kurulan stantlar gezildi. İş gücünü arz edenleri ile işgücü talep edenleri, kamu kurumlarını, yerel yönetimleri, üniversiteleri, sanayici ve işletmecileri işbirliği içinde buluşturmak, mesleki eğitim, istihdam ve insan kaynakları konusunda taraflar arasındaki bu işbirliğini kalıcı ve kurumsal hale getirmektir, ayrıca işgücünü arz eden ve arz etmeye hazırlanan kişileri, iş piyasası hakkında bilgilendirmek, istihdama girişlerini kolaylaştırmak ve çalışma hayatında başarılı olma konusunda rehberlik yapmak, işgücü talep eden firmaları çalışma hayatı konusunda bilgilendirmek, işgücü temininde yardımcı olmak ve insan kaynakları ve istihdam konusunda yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Kariyer günü etkinliklerimizde; kuruluşlarımıza kendilerini ve çalıştıkları sektörleri tanıtma olanağı vermek, gelecekte kuruluşların insan kaynaklarına katılacak mezun adayların hedeflerini belirlemede katkıda bulunmak, mezun ve mezun olacak öğrencilere iş görüşmesi olanakları sağlamak, ara sınıflardaki öğrencilere staj olanakları sağlamak, öğrencilerin mesleki bilgi ve becerilerini arttırıcı seminer ve konferanslar, kişisel Gelişim konularında seminer ve söyleşiler düzenlemek, öğrencilerin firmalarla daha yakın iletişimde olmasını sağlamak, mezuniyet sonrası iş olanakları ve çalışma politikaları hakkında öğrencilerin bilgi edinmelerini sağlamak amaçlanmıştır.
Bu amaçlarla düzenlenen İstihdam Fuarı kariyer günü etkinlikleri ve Girişimcilik seminerleri öğrenciler ve iş arayanlara 2 gün boyunca hizmet verecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327