İzmir Büyükşehir’den ’ağaçlar Kesiliyor’ İddialarina Cevap

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Meydan Projesi’nde ağaçların kesildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Meydan Projesi’nde, ağaçların kesildiği iddialarına ilişkin...

İzmir Büyükşehir’den ’ağaçlar Kesiliyor’ İddialarina Cevap
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Meydan Projesi’nde ağaçların kesildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Meydan Projesi’nde, ağaçların kesildiği iddialarına ilişkin bir açıklama yayımladı. Belediye yaptığı açıklamada, ’büyükşehir proje kapsamında bölgedeki ağaçları kesiliyor’ şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Açıklama şu ifadelere yer verildi: "Belediyemiz tarafından yürütülen Seferihisar Kültür Merkezi ve Çevre Düzenlemesi işi, mevcut ağaçların korunması ve öneri ağaçların dikilmesi planlanarak projelendirilmiştir. Söz konusu 12 bin 500 metrekare alanda rölevesi alınıp (Çap, büyüklük ve cinsinin kayıt altına alınması) korunan 3 adet kavak, 2 adet defne, 1 adet limon, 1 adet zeytin, 1 adet mimoza, 44 adet çam, 5 adet palmiye, 24 adet dut, 1 adet çınar ve menşei belli olmayan 1 adet ağaç olmak üzere toplam 83 ağaç projede işlidir. Ve söz konusu proje kapsamında, Büyükşehir Belediyesi tarafından 64 tane daha ağaç dikilmesi planlanmaktadır. Ancak geçtiğimiz Salı gecesi (09.12.2014) çıkan şiddetli fırtınada bir çam ağacımız devrilmiş ve bu durum Büyükşehir ekipleri tarafından Seferihisar Belediyesi’ne bildirilmiştir. Ağacın köklerinin zayıf olması nedeniyle yeniden dikilemeyeceği tespit edilince, bu durum Seferihisar Belediyesi çalışanları tarafından ekteki tutanakla tespit edilerek alandan kaldırılmıştır. Bu olay dışında, proje alanındaki ağaçların kesilmesi gibi bir durum asla söz konusu değildir. Aksine projede işli olan mevcut ağaçlarla birlikte yeşil doku daha da artırılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327