İzmit Belediyesi Atık Piller Konusunda Uyardı

İzmit Belediyesi vatandaşlara atık piller konusunda uyarıda bulundu.Birçok vatandaşın kullandıktan sonra çöpe attığı atık pillerin çevre için büyük tehlike oluşturduğu öğrenildi. İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü...

İzmit Belediyesi Atık Piller Konusunda Uyardı
İzmit Belediyesi vatandaşlara atık piller konusunda uyarıda bulundu.
Birçok vatandaşın kullandıktan sonra çöpe attığı atık pillerin çevre için büyük tehlike oluşturduğu öğrenildi. İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, atık pillerin tam bir çevre düşmanı olduğunu belirterek, atık pillerin içinde bulunan civa, kadminyum gibi ağır metaller doğal yaşama ve insan sağlığına büyük tehlike oluşturduğunu söylediler.
İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Doğaya atılan bir pilin yok olma süresinin 300 yılı bulduğu biliniyor. Bu da çöpe atılan her bir pilin 300 yıl boyunca suyu, toprağı ve havayı kirletmeye devam ettiği anlamına geliyor. Atık pillerin sinir sistemi rahatsızlıklarına, mide rahatsızlıklarına, akciğer yetmezliği, kansızlık gibi birçok hastalığa sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İzmit Belediyesi olarak bu gerçekten yola çıkarak atık pilleri toplayarak geri dönüşümünü sağlıyoruz. Böylelikle gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmış oluyoruz. 2010 yılından beri atık pil topluyoruz. Sadece geçen yıl 5 ton atık pil toplandı. Kentin yüzlerce noktasına atık pil kutuları konuldu. Vatandaşlar pilleri buralara atabilirler. Ayrıca biriktirip belediyemize de getirebilirler. Son 2 yıl içinde atık pil toplayıp getirenlere 1140 adet roman-hikaye kitabı hediye edildi” ifadelerini kullandılar.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327