Kadınlar, kırmızı giyen kadınları sevmiyor

ABD’deki Rochester Üniversitesi’nde bilim adamlarının yaptığı yeni bir araştırma, kırmızı giyen kadınların hemcinsleri tarafından “daha seksi” olarak algılanıp bir tehdit unsuru olarak görüldüğünü ortaya koydu.

Kadınlar, kırmızı giyen kadınları sevmiyor

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan psikolog Adam Pazda, “Bir kadının gömleğinin rengi hem kadınların hem de erkeklerin onun hakkındaki düşüncelerini etkiliyor. Kadınlar kırmızı giyinmiş hemcinslerini sevgililerinin çevresinde görmek istemiyor” ifadesini kullandı.

Kırmızı renge karşı olan bu önyargının biyolojik nedenleri olabileceğini belirten Pazda, “Cinsel olarak uyarılan kadınların cildi kızarır. Bu renge duyulan önyargının kaynağı olabilir” dedi.

Araştırma kapsamında uzmanlar bir grup kadına önce yeşil ve beyaz giyinmiş kadın fotoğrafları gösterdi. Daha sonra fotoğraflardaki kıyafetleri bilgisayar ortamında değiştirip kırmızı yapan uzmanlar deneklere, “Hangi kadınları daha seksi ve cinsel olarak agresif bulduklarını” sordu. Deney sonucunda deneklerin ezici bir çoğunluğunun kırmızı giyinmiş kadınları “Daha seksi ve ilişkileri için daha büyük bir tehdit oluşturan kişiler” olarak gördüğü tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2014, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327