Kalp krizi geçiren kişiye ilk müdahale nasıl yapılmalıdır?

Kalp krizi geçiren kişiye ilk müdahale nasıl yapılmalıdır? Doktor Adil Orman konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kalp krizi geçiren kişiye ilk müdahale nasıl yapılmalıdır?

Doktor Adil Orman bir kişinin kalp krizi geçirdiğini nasıl anlarım? ve Kalp krizi geçiren kişiye ilk müdahale nasıl olmalı? sorularına yanıt verdi.

Medical Park Elazığ Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Orman, "Soğuk soğuk terlemeye ve biraz da yüzü solmaya başlar. Hasta, bu şikayetleri gördüğü zaman ilk etapta düz bir yere uzanıp, elde varsa bir tane bebek aspirini dediğimiz aspirini dil altına alıp çiğneyebilir veya yutabilir. Vakit kaybetmeden de sağlık kuruluşlarından yardım çağrılmalıdır" dedi.

Şeker ve tansiyon hastaları ile daha önce ailelerinde erken yaşta kalp krizi geçiren ailelerin evlerinde bebek aspirini bulunmasında fayda olduğunu dile getiren Dr. Orman, "Kalp krizi kandaki pulcukların bir birine yapışıp pıhtı oluşturarak damarın tıkamasından kaynaklanıyor. Aspirinin de kanı sulandırdığı için bunu önleme etkisi olabiliyor. Bu yıllardan beri bilinen bir durumdur. Bizim dikkat etmemiz gereken baş ağrısı veya benzer durumlar için kullanılan büyük aspirinden değil, 100 miligramlık halk arasında bebek aspirini denilenden bahsediyoruz. Büyük aspirin kalp krizinin etkisini daha da arttırır o yüzden buna dikkat etmemiz gerekiyor" diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327