‘kar Körlüğü’ Uyarısı

Soğuk hava dalgasıyla birlikte Türkiye’yi etkisi altına alan kar, gözler için tehlike oluşturabiliyor. Karlı havalarda, güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmak veya koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmak ‘kar körlüğüne’ zemin...

‘kar Körlüğü’ Uyarısı
Soğuk hava dalgasıyla birlikte Türkiye’yi etkisi altına alan kar, gözler için tehlike oluşturabiliyor. Karlı havalarda, güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmak veya koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmak ‘kar körlüğüne’ zemin hazırlıyor
Kar körlüğü, göz merceklerinin bir parçası olan korneada oluşan güneş yanığı olarak biliniyor. Özellikle karın ardından güneşin açması, önlem alınmazsa kar körlüğüne davetiye çıkarıyor. Bu durum genellikle kayak sporlarıyla uğraşanlar, karla kaplı alanlarda yürüyen ya da araç kullanan kişilerde ortaya çıkabiliyor. Deniz seviyesinden yükseldikçe ultraviyole etkisi arttığı için kayak merkezlerinde çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor.
Dünyagöz Samsun Başhekimi Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, kuru göz hastaları, yaşa bağlı veya kalıtımsal makula (sarı nokta) dejenerasyonu olan hastalar, göz alerjileri olanlar ve açık renk gözlü kişilerin kardan daha çok etkilendiğini belirtti.
"GÖZÜN İÇİNDE KUM TANESİ VARMIŞ HİSSİ OLUŞTURUYOR"
Opr. Dr.Ali Tarık Sakoğlu, kar yağışının yoğun etki gösterdiği günlerde güneşten gelen ultraviyole ışınların kar ya da buzla kaplı alanlarda yansıyarak göze zarar vermesi sonucu kar körlüğünün oluşabileceğini ifade etti. Kar körlüğünün ilk belirtilerinin gözde kuruma olduğunu kaydeden Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, gözde ışığa karşı 8-12 saat içerisinde hassaslaşma başladığını ifade etti. Zaman ilerledikçe kişinin gözünün içerisinde kum tanesi varmış hissinin meydana geldiğini anlatan Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, gözlerin ışığa karşı aşırı derecede hassaslaştığını ve gözlerden sürekli yaş geldiğini vurguladı. Bu problemin bronzlaşma makinelerine gözlüksüz girildiği zaman da olabileceğini ifade eden Sakoğlu, kar körlüğünün etkisini birkaç gün içerisinde yitirmesine rağmen tedavi edilmediği takdirde gözde oluşturduğu ağrıların rahatsız edici boyutlara ulaşabileceğini ifade etti. Böyle bir durumla karşılaşmamak için gözün tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, şu bilgileri verdi: “Öncelikle gözün mümkünse yıkanması ve yoğun gözyaşı tedavisi gerekiyor. Göz pansumanla kapatılabilir ya da göz kapaklarının üzerine soğuk kompres uygulanabilir. Ancak kesinlikle göz kapakları ovuşturulmamalıdır. Çünkü kuruluk sebebiyle göz kapağı ve gözün birbirine aşırı sürtünmesi sonucu hafiften ağıra doğru değişebilen tahriş bulguları ile kornea ve konjonktiva gibi yüzeysel dokularda hasar meydana gelebilir.”
"NADİREN KALICI HASAR OLUŞTURABİLİR"
Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, kar körlüğünün ağrı batma hissinin yanında gözün makula denilen görme noktası ve çevresindeki ışığa duyarlı görme hücrelerini etkileyerek renk kontrastının kaybolmasına ve etrafın beyaz renk olarak görülmesine yol açtığını belirtti. Etkilenme süresinin etraftaki kar yoğunluğu ve bu ortamda kalınan süreye göre değişmekle beraber genelde geçici olduğunu söyleyen Sakoğlu, “Nadiren aşırı maruz kalması sebebiyle görme noktasında kalıcı hasarlar oluşabilir” dedi.
"KOYU RENKLERE BAKIN"
Kar körlüğüne karşı alınacak en etkin önlemin yüzde koruyucu özelliği olan ultraviyole gözlük kullanmak olduğunu belirten Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, kar körlüğüne karşı şu uyarılarda bulundu:
“Işık yansımasına çıplak gözle bakılmamalı. Bu ışınlar, korneanın dış tabakalarına zarar vererek ışığa karşı duyarlılık, geçici körlük veya iltihaplanma ve ağrıya yol açar. Gözlük olmadığı zamanlarda ise gözün karla temas etmesini önlemek için mümkün olduğunca etrafta bulunan koyu renklere bakılmalı. Ayrıca göz kuruluğu olduğu bilinen kişilerin soğuk havalarda gözyaşı tedavilerini ihmal etmemeleri gerekir.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327