Kara Lastikler Tarih Oluyor

Türkiye’nin birçok bölgesinde geçmiş yıllarda yaygın olarak kullanılan ’kara lastik’ ayakkabılar artık ilgi görmüyor.Köylerdeki vatandaşların da eskiye oranlara rağbet etmediği halk dilinde ’kara lastik’ diye bilinen lastik ayakkabılar...

Kara Lastikler Tarih Oluyor
Türkiye’nin birçok bölgesinde geçmiş yıllarda yaygın olarak kullanılan ’kara lastik’ ayakkabılar artık ilgi görmüyor.
Köylerdeki vatandaşların da eskiye oranlara rağbet etmediği halk dilinde ’kara lastik’ diye bilinen lastik ayakkabılar sadece bahçelerde ve inşaat gibi işlerde kullanılıyor. Ayakkabı satıcısı 73 yaşındaki Yücel Ataç, köy yollarının asfaltlanmasının kara lastik satışlarını düşürdüğü görüşünde. Ataç, "Bundan 40 yıl önce kara lastikler peynir ekmek gibi satılırdı. Artık eskisi gibi satışı olmasa da az miktarda satabiliyoruz. Eskiden satmayla baş edemiyorduk. Köye gidenler bu lastiği almak zorundaydı. Çünkü köy yollarında çamurdan yürünmüyordu. Şimdi köy yollarımız asfalt, ayakkabı çamura dokunmuyor. Bu nedenle satışlar da düştü" dedi.
Fiyatlarının yıllardır aynı rakamlarda olduğunun altını çizen Ataç, “6 TL ile 7 TL arasında lastik ayakkabı fiyatları değişiyor. Ben yıllardır bu işi yapıyorum, en kötü sezonların son iki yıldır olduğunu söyleyebilirim. Siftah yapmadan neredeyse dükkanımı kapatıyorum. Böyle giderse bu lastik ayakkabılar da tarih olacak” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327