Karaman’ın En Küçük Mescidi

4 ve 5 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifinin yanında bulunan Karaman’ın en küçük mescidi dolmuş şoförleri ile vatandaşlara hizmet veriyor.2001 yılında, dolmuş durağının Şeyh Edebali Mahallesi eski Doğumevi Hastanesi yanına taşınması ve...

Karaman’ın En Küçük Mescidi
4 ve 5 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifinin yanında bulunan Karaman’ın en küçük mescidi dolmuş şoförleri ile vatandaşlara hizmet veriyor.
2001 yılında, dolmuş durağının Şeyh Edebali Mahallesi eski Doğumevi Hastanesi yanına taşınması ve bölgede cami olmaması nedeniyle namazlarını kaçırmak istemeyen dolmuş şoförleri, duraklarının yanına kendi imkanlarıyla küçük bir mescit yaptırdı. Profil ve demir saçtan yaptırılan mescidin üzerinde küçük bir minaresi ile içeride de mini bir mihrabı bulunuyor. Her türlü ayrıntının düşünülerek yapıldığı mescit de kış için elektrikli ısıtıcı, yazın serinlemek içinde vantilatör konmuş. Ayrıca, minareye konan hoparlörler vasıtasıyla da merkezi sistemden namaz vakitlerinde ezan okunuyor. Dolmuş şoförleri 13 yıldır yaptırdıkları bu mescit de vakit namazlarını kılıyor. Mescit de namazlarını kılan dolmuş şoförleri, yaptırdıkları bu mescidi sadece dolmuş şoförlerinin değil çevredeki esnaf ile yoldan geçen vatandaşlar tarafından da kullanıldığını belirterek, “2001 yılında buraya geldiğimiz de yakınlarda cami bulunmamaktaydı. İbadetimizi yapmak için bu mescidi buraya yaptık. Dolmuşçular olarak hem faaliyetimizi yürütüyor hem de ibadetimizi burada yapıyoruz. Yolu buraya düşenler hem abdestlerini alıyor hem de namazlarını kılabiliyorlar" dedi.
Görüntü olarak mini bir cami görünümde olan mescit de el işçiliği bulunan minare ve şerefisi de dikkatlerden kaçmıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327