“karanlıktan Aydınlığa Çikmanin Tam Zamanı” Projesi

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), madde bağımlısı ve suça yönelmiş 15 yaş üstü gençlerle ilgili, “Karanlıktan Aydınlığa Çıkmanın Tam Zamanı” isimli bir proje hazırladı.Projenin İŞKUR’a bağlı bir...

“karanlıktan Aydınlığa Çikmanin Tam Zamanı” Projesi
Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), madde bağımlısı ve suça yönelmiş 15 yaş üstü gençlerle ilgili, “Karanlıktan Aydınlığa Çıkmanın Tam Zamanı” isimli bir proje hazırladı.
Projenin İŞKUR’a bağlı bir psikolog tarafından hazırlandığını belirten İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, “Bu proje Samsun il sınırları içersinde 15 yaş üstü örgün eğitim dışında kalan madde bağımlısı, suça yönelmiş alt sosyoekonomik düzeye sahip gençlerin, toplum içinde iletişim kurabilmelerini, sağlıklı yaşam konusunda bilinçlerini artırmalarını ve meslek sahibi olmalarını sağlayacaktır” dedi.
Projenin amacı hakkında bilgi veren Kılıçaslan, “Örgün eğitim dışında kalan, madde bağımlısı ile suça yönelmiş gençlerin bulundukları olumsuz çevreden uzaklaştırılması, hayatlarını sağlıklı bir şekilde kazanabilmelerinin sağlanması ve sosyal işlevsellikleri önündeki engelleri kaldırmak suretiyle yeni bir sosyal kimlik kazanmalarının sağlanmasıdır. Bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönlerden sağlıklı, bağımsız, yaratıcı, üretken, nitelikli çocukların ve gençlerin yetiştirilmesi ve çocukların ve gençlerin toplumsal yaşama etkin olarak katılmalarını sağlayacak programların ve projelerin geliştirilmesidir. Ayrıca eğitim yoluyla gençlerin her alanda ve her düzeyde sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirilmelerinin sağlanması ve gençlerin güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlamak, toplumsal bilinci arttırmak için aile eğitimlerinin verilmesidir. Sorunun çok boyutlu olması, mücadelenin kurumlar arası daha etkili bir işbirliği ve koordinasyon çerçevesinde yürütülmesini zorunlu kılmaktadır. Bu yüzden projeyi kendi alanında uzmanlaşmış kurumların koruma, önleme ve eğitim alanlarında profesyonel olarak çalışacak uzman ve nitelikli personelle desteklemesi, kurumlar arasında eşgüdüm ve işbirliği içinde çalışma düzeninin kurulması ve istihbarat paylaşımının sağlanması ile toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak” diye konuştu.
PROJENİN MALİYETİ 157 BİN 255 TL
Projeye 9 kurum ile ortaklaşa hareket edeceklerinin de altını çizen Kılıçaslan, “Proje ortaklarımız Samsun Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü’dür. Protokollerin tamamı il düzeyinde imzalandı. Bu kurumların hepsine proje ile ilgili ayrı ayrı görevleri belirlendi ve bu kurumlar o görevlerini yerine getirecekler. Örneği İŞKUR’un yapacağı görevlerde var. Bunlar, proje taslağını hazırlamak ve planlamasını yapmak. Proje açılış toplantısı düzenlemek, proje ile ilgili getirilen önerilerin incelemek, uygulama kararlarını almak, bölümler arasında faaliyetleri koordine etmek ve projenin gelişimini takip etmek ve proje raporunu hazırlamak. Mevzuata uygun işleri yürütmek, proje kapsamında diğer kurumlarla her türlü işbirliğini sağlamak, proje kapanış organizasyonu düzenlemektir. İhtiyacı belirlenen gence İŞKUR çatısı altında, günlük 20-25 TL kursiyer cep harçlığı olan meslek edindirme kursu açmak, proje giderlerini karşılamak ve projenin daha sonraki zamanlarda sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Projemizin maliyeti 157 bin 255 TL’dir” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327