banner333

Kardeş galaksiyle çarpışacağız!

HUBBLE Uzay Teleskobu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı ölçümlerde, samanyolumunun Andromeda Bulutsusu olarak bilinen galaksiyle çarpışacağını doğruladı.

Sosyal medyanın ilgisini nadiren çeken Andromeda Bulutsusu ya da bilinen adıyla Andromeda Galaksisi, Amerikan Uzay Araştırmaları Dairesi NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın yaptığı ortak çalışma ile geçtiğimiz günlerde tüm ilgiyi birden bire üzerine topladı. 2.5 milyon ışık yılı uzaklığıyla samanyolumuza en yakın galaksi olan Andromeda Bulutsusu'ndaki dev radyasyon patlamalarını gözlemleyen bilim insanları, iki yıldızın çarpışmasından kalan bir “ölü yıldız kalıntısı” olduğunu açıklarken; bu tür çarpışmaların evrendeki bilinen en şiddetli çarpışmalar olduğunu, ancak kozmik ormanda nadiren bu büyüklükte patlamalar meydana geldiğini ekledi.

KAFA KAFAYA ÇARPIŞACAĞIZ

Samanyolu ve Andromeda, Yerel Grup olarak bilinen küçük galaksiler ailesinin dominant üyeleridir. Evrenin sürekli genişlediği ve her şeyin birbirinden uzaklaştığı bilim düzleminde, yerel grup galaksileri karşılıklı çekimle birbirine bağlıdır. İşte insanoğlu için problem burada başlıyor… Evrenin süreğen genişlemesine inatla birbirine yaklaşan Andromeda Bulutsusu, Hubble teleskobunun yaptığı son ölçümlere göre, yaklaşık 2 milyar yıl içinde Samanyolumuzla kafa kafaya çarpışacak… Galaksilerin atomlar gibi yapılarında boşluk bulundurmasından ötürü iki galaksinin hayaletler gibi birbirine geçeceği ve dev bir galaksi oluşturacağı öngörülürken, iki galaksinin de çekimlerinin yıldızların yörüngelerini bozabileceği ve birleşme esnasında dev patlamalar meydana gelebileceği açıklandı.

İNSANLIK YERYÜZÜNDEN SİLİNECEK

Kötü haber; tüm bunlar olurken insanlık yeryüzünden silinecek. Dünya “haşlanmış” ve güneşin eski zamanlarındaki gibi parıldıyor olacak… İyi haberse, tüm bunların ardından ortaya çıkacak olan toz ve gaz bulutundan yeni bir yıldız doğabilecek olması…

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327