Keçiören Belediyesi’nden Engelliler İçin Büyük Kolaylık

Engelli vatandaşlara yönelik hizmetleriyle öne çıkan Keçiören Belediyesi, görme, işitme ve konuşma engellilere özel uygulamalarıyla engelleri ortadan kaldırıyor.Yaptığı çalışmalarla “engelli dostu belediye” unvanını alan Keçiören...

Keçiören Belediyesi’nden Engelliler İçin Büyük Kolaylık
Engelli vatandaşlara yönelik hizmetleriyle öne çıkan Keçiören Belediyesi, görme, işitme ve konuşma engellilere özel uygulamalarıyla engelleri ortadan kaldırıyor.
Yaptığı çalışmalarla “engelli dostu belediye” unvanını alan Keçiören Belediyesi, görme engellilerin belediyedeki işlemelerini yardım almadan yürütebilmeleri için önemli bir adım attı. Teknolojik gelişmeleri yakından izleyen Keçiören Belediyesi, görme engelliler için kabartma yazı basabilen yazıcı hizmetini uygulamaya koydu. Hizmet kapsamında bilgisayardaki düz metinler, özel bir yazılım programının yardımıyla Braille alfabesine çevriliyor ve bu çeviri metninin özel kağıda baskı yapan yazıcı sisteminden görme engellilere uygun çıktısı alınıyor. Bu sayede belediyeye herhangi bir işlem için başvuran görme engelli vatandaşlara, yazıcıdan kendilerine özel basılan kabartmalı çıktı verilerek, söz konusu metni yardım almadan kendi başlarına okuyabilmeleri sağlanıyor. (engelli.kecioren.bel.tr)
ENGELLERİ YIKAN UYGULAMALAR
Keçiören Belediyesi, işitme ve konuşma engelli bireylerin günlük yaşamda bilgiye erişme, sorunlarını ve taleplerini iletmede karşılaştıkları güçlükleri ortadan kaldıran bir hizmeti de uyguluyor. İşitme ve konuşma engellilerin kamu ve özel sektörün birçok hizmetinden yararlanamadığını, acil durumlarda ise gerekli ihbar ve bildirimlerde bulunamadığını dikkate alan belediye, topluma aktif katılımı engelleyen ve onları yalnızlığa iten bu soruna yönelik bir çözüm üretti. Türk Telekom ile işbirliği halinde hayata geçirilen proje kapsamında, işitme ve konuşma engelliler herhangi bir isteklerini kısa mesaj olarak belediyenin 0-312-3611049 numaralı hattına gönderebiliyor. Belediyeye ulaşan bu mesaj geliştirilen ara yüz sayesinde Çağrı Merkezi Sistemi’nde görüntüleniyor ve mesaj içeriğine göre kurumdaki fiziki uygulama başlatılıyor. Belediye gerekli durumlarda engelli bireyin ev veya cep telefonuna kısa mesaj göndererek yürütülen işlemler hakkında bilgi de veriyor. Böylece örneğin evinde su şebekesinden kaynaklı bir problem yaşayan işitme ve konuşma engelli, durumu belediyeye haber vermek için başka bir bireyin yardımına ihtiyaç duymadan, cep telefonuna kısa mesaj yazarak sorununu kendisi çözebiliyor.
Uygulama sayesinde işitme ve konuşma engelli vatandaşlar, sadece cep telefonu mesajını kullanarak, başta kamu hizmetleri olmak üzere, diğer tüm firma ve kurumlara engelsiz erişebiliyor. Belediyenin bu hizmetinden yararlanmak isteyen işitme ve konuşma engellilerin yakınları 444 52 76 no’lu hattı arayarak irtibata geçebiliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327