Kent Expo Fuarı İkinci Kez Kapılarını Açtı

Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı KENT EXPO bu yıl ikinci kez kapılarını açtı. Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümde rant beklentisi içinde olan kötü niyetli kişilere...

Kent Expo Fuarı İkinci Kez Kapılarını Açtı
Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı KENT EXPO bu yıl ikinci kez kapılarını açtı. Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümde rant beklentisi içinde olan kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olunması gerektiğini ve kentsel dönüşüm için iki farklı yasa olmasının kendilerini engellediğini belirtti.
Bu yıl ikinci kez kapılarını açan Kent Expo Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı’nın açılışı Kültürpark’ta yapıldı. Teması "Kentsel Dönüşüm ve Yenilenme" olan fuarın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra misafir il ve ilçe belediye başkanları da katıldı.
Aziz Kocaoğlu bu seneki fuarın teması olan kentsel dönüşüm konusunun altını çizerek şunları söyledi: “Alet işler el övünür özdeyişinden hareketle belediye başkanlarımız, elemanlarımız, birimlerimiz, teknolojisi yüksek araçlara ulaşırlarsa çalışma kaliteleri hizmet kaliteleri giderek artacaktır. Bu fuar geçen yıl başlayan ve bu yıl daha büyüyen, umuyorum ki seneye daha çok büyüyecek bir fuar olacaktır. İzmir Büyüküşehir Belediyesi olarak bu konuda çaba sarf edeceğiz. Kent deyince kentin ihtiyaçları deyince zorunlu olarak bir gecekondu problemiyle, çözümü için de kentsel dönüşüm problemiyle ve projeleriyle karşı karşıyayız.”
“İKİ YASA DERHAL BİRLEŞMELİ”
Burada bir soruna dikkat çekmek istiyorum 6306 sayılı yasayla yapılan kent dönüşümü ve Büyükşehir Belediye yasasının 5393 sayılı kanunuyla gerçekleştirilen bir kent dönüşümü var. Bir iş bir yasayla yapılır. Cennetçeşme’de 4,5 yıllık çalışmamız bu sebepten heba oldu. Bir tarafta belediye bir tarafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var. Sorun iki başlılıktan öteye gitmedi. Kadifakale heyelan bölgesi dışında çalıştığımız 6,7 bölgede vatandaşımızın kafa karışıklığını gideremediğimiz için büyük adım atamadık. Çünkü iki başlılık var. Çok büyük yetkiler veren 6306 sayılı yasa rant içeriyor. Tabii yasa bu amaçla çıkmadı ama vatandaşların mağdur olmasının ve kötü niyetli vatandaşların onların servetini yok etmesinin zeminini hazırladı. Bu iki yasa kesinlikle birleşmelidir. Kent dönüşümünden anladığımız, dairesi 1milyon olan yerler değildir. Esas yapmamız gereken iş, imarlı yerde kent merkezinde bu işi yoluna devam ettirmektir. Esas problemimiz gecekondulardır, çarpık kentleşmedir, riskli binalardır, sosyal donatı alanları olmayan yerlerdir.”
Fuarın onur konuğu ili olan Manisa’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergül de “Bu yıl 2.si düzenlenen kent Expo Şehircilik Fuarı’nda sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Manisa başta olmak üzere birçok ilden 60 firmanın yer adlığı bu fuar, yerel yönetimlerin ihtiyaç duyduğu hizmetlere ulaşması için bir olanak sağlamaktadır. Bu senenin teması olan kentsel dönüşümü Manisa olarak destekliyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından açılışa katılan protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti ve ardından fuarı gezdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327