Kent Konseyi Sağlık Çalişma Grubu Bozdağ İçin Harekete Geçti

Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Selma Güder, Bozdağ Yeşil Kuşak Ağaçlandırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.Güder, Eskişehir Kent Konseyi ve Sağlık Çalışma Grubu olarak Bozdağ...

Kent Konseyi Sağlık Çalişma Grubu Bozdağ İçin Harekete Geçti
Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Selma Güder, Bozdağ Yeşil Kuşak Ağaçlandırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Güder, Eskişehir Kent Konseyi ve Sağlık Çalışma Grubu olarak Bozdağ hakkında “ne yapabiliriz?” araştırmak için 27 Ekim 2014 tarihinde Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile iletişime geçtiklerini anlattı. Bozdağ ve çevresinde incelemelerde bulunduklarını söyleyen Selma Güder, bu tespitlerinde Orman Bölge Müdürlüğü’nün sürekli yanlarında olduğunu ve bilgi vermek için hazır olduğunu anlattı. Eskişehir’in farklı iklim tiplerinin geçiş yerinde olması nedeniyle biyolojik çeşitliliğinin oldukça fazla olduğunu hatırlatan Güder, “Eskişehir ilinin Kuzey Batısında uzanan Bozdağ yüksekliği yer yer bin 200 metreye ulaşan engebeli, erozyona uğramış, zayıf toprak yapısına sahip bir bölgemizdir. 1987 yılında yapılan ‘Yeşil Kuşak 1 Projesi’ ile 2 bin 400 dekar alana 280 bin adet fidan dikilmiştir. 2013 yılında yapılan değerlendirmede 25 yıl önce dikilen fidanların bir kısmının tutmadığı, bir kısmının bodur kaldığı ve Bozdağ’ın tamamen yeşil görünebilecek bir bitki örtüsüne dönüşmediği saptanmıştır” dedi.
20 YIL SONRA EKOSİSTEM OLUŞACAK
Bozdağ’ın ormancılık açısından ağaçlandırılması zor bir saha olduğunu belirten Selma Güder, “Büyük kısmında fidan yetişecek toprak derinliği olmadığından, ancak dere içlerinde ve bazı bölümlerde başarılı olmuştur. Tahminen 20 yıl sonra, buranın ekosisteminin tam olarak oluşacağını, genç bir orman halini alacağını ve yeni tohumlarla kendini yenileme özelliğine kavuşacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.
FİDAN DİKMEYİ PLANLIYORUZ
Son olarak Eskişehir Kent Konseyi çatısı altında, çevre sağlık çalışma grubu olarak tüm çalışma grupları ile 21-26 tarihleri arasında Türkiye’de özellikle okullarda kutlanan orman haftasının “Ağaç Bayramı” olarak kutlamak istediklerini belirten Yüksek Ziraat Mühendisi Güder, “Amacının çocuklara ormanın önemini öğretmek olan bu haftada, Eskişehir halkı ve bizden desteğini esirgemeyen Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte fidan dikmeyi planlıyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327