Kesk’ten Kobani Açıklaması

Kars’ta Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri Faikbey Caddesi üzerinde bulunan At Heykeli toplanarak, IŞİD’in Kobeni’de yaptığı saldırıları protesto etti.Faikbey Caddesi üzerinde sendika binası önünde toplanan grup,...

Kesk’ten Kobani Açıklaması
Kars’ta Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri Faikbey Caddesi üzerinde bulunan At Heykeli toplanarak, IŞİD’in Kobeni’de yaptığı saldırıları protesto etti.
Faikbey Caddesi üzerinde sendika binası önünde toplanan grup, aynı cadde üzerinde bulunan At Heykeli önüne sloganlar atarak geldi.
Burada IŞİD’in Kobeni’de yaptığı saldırıları protesto eden KESK üyeleri basın açıklaması yaptı. KESK Kars Şubeler ve Temsilcilikler Platformu adına basın açıklamasını dönem sözcüsü Nadire Koçyiğit okudu.
KESK dönem sözcüsü Nadide Koçyiğit,Uluslararası emperyalist güçlerin Ortadoğu’ya ilişkin planlarının maşası olarak devreye soktukları IŞİD’in başta Irak ve Suriye olmak üzere gittiği topraklara ölüm saçmaya devam ettiğini belirtti.
Koçyiğit, IŞİD denilen çetenin Kürt, Türkmen, Ezidi, Arap, Alevi, binlerce insanı katlettiğini, yaşam alanlarından kopardığını ve insana yakışır yaşam hakkını ellerinden aldığını söyledi.
KESK Kars Şubeler ve Temsilcilikler Platformu dönem sözcüsü Nadire Koçyiğit, “Emperyalizmin hegemonya savaşının parçası olarak gelişen “Yeni Ortadoğu’yu” dizayn etme sürecinde öne çıkan Irak ve Suriye’de bugün iç savaş, emperyalist güdümlü çete IŞİD tarafından kanlı bir katliama dönüşmüştür.Kobani bugün ateş altındadır. IŞİD çeteleri günlerdir ağır silahlarla saldırdığı, mahallelerine kadar girdiği Kobani’de yeni bir soykırıma imza atmaya hazırlanmaktadır. Bugün Kobani’de Kürt halkıyla beraber bütün halklar ve tüm insanlık yaşam ve onur mücadelesiyle karşı karşıyadır. Kendi ilkel anlayışı dışında kalan herkesi acımasızca katleden IŞİD, insanlığın ortak değerlerine, yaşam hakkına, kadının özgürleşmesine, çoğulcu yaşam hakkına kendi geleceğini belirleme iradesine saldırmaktadır. Kobani halkı bu katliamlara ve bu barbar çeteye tam 25 gündür direnerek, sürdürdüğü bu insanlık direnişine tüm insanlığı çağırmaktadır” dedi.
Emekçiler, savaş politikalarından yana olamaz, Kobani’de ölüm-kalım mücadelesi verenlerin katliamına sessiz kalamaz. Çünkü bugün sadece Kobane değil eşit, özgür, demokratik bir ülkede barış ve kardeşlik içinde yaşamak isteyen herkes abluka altındadır diyen Koçyiğit, “Her gün kardeşi, akrabası, komşusu boğazlanan Kürt ve Türk halkının beklediği demokratik çözüm süreci, savaş politikalarıyla yok edilmekte, her yer yangın yerine çevrilmekte, halkları, AKP politikalarına biat etmeye zorlamak için savaş kışkırtılmaktadır.
Demokratik çözüm sürecinin sona erdirilmesi, iç savaş riskinin adım adım büyütülmesi, yeni Roboskiler, Sivaslar yaşanmasına neden olacaktır. Bu savaş kışkırtıcılığı karşısında AKP’nin savaş politikalarına dur demek emekçiler için tarihi bir görevdir. Emekçiler bu ülkenin kadim halklarının çocukları olarak bu topraklarda kardeşliğin ülkesini kurmak için eşit-özgür bir şekilde yaşamanın kavgasını vermelidir. Aksi halde kazanan gericilik ve faşizm, kaybeden ise insanlık olacaktır” diye konuştu.
Yapılan basın açıklamasının ardından KESK üyeleri, sloganlar atarak şube binasının önüne geldi. KESK üyeleri daha sonra sessizce dağıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327