Zekeriya BİRKAN: Kılıçdaroğlu’nun noter dümeni!

7 Haziran Genel Seçimleri ’ne sayılı günler kala AK Parti Milletvekili adayı Zekeriya Birkan HaberinAdresi.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Balkan'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. AK Parti’nin oy oranlarının düşmediğini, geçmiş seçimlerle çok farklı bir sonucun 7 Haziran seçimlerinde çıkmayacağını belirten Birkan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan’ı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise noterin güvenilirliği kullandığını dile getirdi.AK Parti’nin Bursa’da yürüttüğü seçim kampanyasından ve çalışmalarından bahseder misiniz?

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen aday tanıtım toplantısıyla seçim çalışmalarına start verildi. 18 Nisan’dan bu yana AK Parti’nin 18 milletvekili adayı, il, ilçe ve mahalle yönetimleriyle birlikte yoğun bir seçim çalışması yürütüyoruz. Bu seçim çalışmalarında bizi çok üzen bir olay yaşandı. Gürsu Belediye Başkanı Sayın Cüneyt Yıldız'ın uğradığı saldırı bizleri oldukça üzdü. Bursa büyük bir değerini kaybetti. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına da sabır cemil niyaz ediyorum. Şu ana kadar sahada gerek diğer partilerden, gerek vatandaşlardan saldırgan bir durum görmedik. Bursa Türkiye'deki diğer birçok ile örnek olacak bir il. Tüm partilerin adaylarıyla tanışıyoruz. Bursa’da ılıman ve hoşgörü ağırlıklı bir seçim atmosferi var. Bu anlamda da tüm vatandaşlarımıza ve siyasi partilerimize AK Parti Milletvekili adayı olarak teşekkür ediyorum.

‘TEMENNİLERİNİ SÖYLÜYORLAR’

AK Parti'nin oy oranlarında düşüş yaşandığı söyleniyor. Bu konuyla ilgili ne söyleyeceksiniz düştüğü söyleniyor peki bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?
Uzun yıllardır siyasetle iç içe olan tecrübeli bir kardeşinizim. Artık bir insanın elinden tuttuğum, konuştuğum zaman kişiliğini çözebiliyorum. Bu insanın siyasi görüşü hakkında ya da ne yapacağı hakkında bir fikir beyan edebiliyorum. Bu seçim döneminin önceki seçimlere nazaran düşün volümde geçtiği söylenebilir. Bununda nedeni bir yılda üç seçim geçirmemizdir. 7 Haziran’da gerçekleşecek seçimin sonucu belli, nasıl belli AK Parti Bursa'da yüzde ellilerin çok çok üzerinde Türkiye genelinde de yüzde 50 civarında. Çünkü Türkiye'de bir yılda bir tek travma, enflasyon, kaos yaşanmadı. Bu anlamda da bugün AK Parti'nin oyları düştü diyen anketler ya da bunu söyleyenler kendi temennilerini iletiyorlar. Son seçimlerde İngiltere’de ve İsrail’de anket firmaları tamamen hatalı sonuçlar verdi. İktidar partisinin ısrarla kaybedeceğini savundular, tamamen tersi sonuçlar çıktı. İktidarın kuvvetlenerek gelmesi aynı zamanda Türkiye için de geçerli, çünkü bizim milletimiz huzur ve istikrar istiyor. AK Parti istikrar ve huzuru sağlayan bir partidir. Bu nedenle bu söylentileri kendi söylediğine inanmak isteyen kişilerin uydurduğu bir asparagas haber olarak yorumluyorum.
Sizce AK Parti 7 Haziran Genel Seçimlerinde Bursa’dan kaç milletvekili adayını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderecek?
Geçtiğimiz genel seçimde on birinci milletvekilini çok az bir oyla çıkartmıştık. 18 milletvekili ve en fazla milletvekili sayısı hedefleyen bir partiyiz. Bu seçimlerde de bizi şaşırtacak bir sonucun çıkacağını düşünmüyorum.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından geçtiğimiz günlerde Bursa’da gerçekleştirilen nokta mitingini başarısız bulunduğu söyleniyor. Bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?


Yıllardır Bursa’daki mitingleri takip ediyorum. AK Parti'nin en son gerçekleştirdiği mitinge 30 binin üzerinde bir katılım sağlandı. Bildiğim kadarıyla ve şu ana kadar da Bursa’da tüm partilerin yapmış olduğu mitinglerin iki katından daha fazla vatandaşa ev sahipliği yaptı. AK Parti 30 bin kişilik bir miting yapıyor, CHP 13 bin kişiyle miting yaptığı halde AK Parti'den daha büyük miting yaptığı söyleniyor. Bunu anlamak mümkün değil.
‘Onlar konuşur, AK Parti yapar’

Peki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa’da gerçekleştirdiği mitingde de dile getirdiği seçim bildirgesiyle ilgili ne söyleyeceksiniz?


Kemal Kılıçdaroğlu’nun tamamen halkımızın yanıltma yönelik bir çalışması var. Ben hukukçuyum, Türkiye’nin dört bir yanında seçim beyannamesi diye bir beyanname yayınlıyor ve bunu da notere onaylattığını söylüyor. Aklı başında olan, hukuktan anlayan, biraz noterle işi olmuş herkes bilir ki, hiçbir noter bir yazının içeriğini ya da bir beyannamenin içeriğini asla onaylamaz. Noter güvenilir bir kurumdur, noterin güvenilirliğinden faydalanarak kendisini güvenilir hale getirmeye çalışıyor. Noter sadece o yazının altındaki imzanın o şahsa ait olup olmadığını, imzanın huzurunda atılıp atılmadığını tasdikler. Bu toplum kuş değil. Bütün bu vaatlerin temeline baktığımız zaman, Kemal Kılıçdaroğlu bu seçimin sonunda, artık o kadar çok seçim kaybetti ki kurultay gerçekleşecek. Bu yüzden de olur olmaz her şeyi vaat ediyor. Bunların bir de tarihi alt yapısı var. 1991 yılında Süleyman Demirel, baktı yaşı geçiyor, bu benim için son şansım dedi ve neler vadetti. Peki, ne oldu millet iki anahtar beklerken anahtarlarından oldu. Sosyal güvenlik sistemi, yeşil kart sistemi çöktü. Arkasından ne oldu Türkiye tarihinin en ağır ekonomik krizine girdi. Süleyman Demirel’inde amacı bunları vaat ederken iktidara gelmekti. Bu yüzden ne diyoruz: ’Onlar konuşur, AK Parti yapar.’ AK Parti bugüne kadar neyi söylemişse hepsini yapmış bir partidir. Bugün CHP’nin vaat etmiş olduğu şeylerin birçoğunun olması mümkün. CHP’nin seçim vaatleri içi boş ve halkı aldatmaya yöneliktir.

Sizce Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim beyannamesi vatandaşları hareketlendirip, heyecanlandırmadı mı?

Bence hareketlendirmedi. Şuanda seçim beyannamesi sosyal medyada ve vatandaşlar arasında alay konusu. CHP’nin, MHP’nin vaatleri arka arkaya geldi. Biz şunu biliyoruz, MHP’de, CHP’de yeni kurulmuş partiler değil. Biz bunların cemaziyülevvelini biliyoruz. AK Parti Türkiye’yi bir kaostan, krizden, koalisyondan devraldı. Siz duydunuz mu CHP veya MHP liderinden biz tek başımıza iktidar olacağız sözünü. Biz koalisyona hazırız diyorlar. Seçim sonunda kazansalar bile ilk söyledikleri biz bunları zaten tek başına iktidar olmamız halinde vaat etmiştik. Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi parti ve demokrasi tarihinde örneklerini gördük. Bizim halkımız sağduyu sahibi, hizmet edenle, yalan vaatlerde bulunanı ayırt edebilecek kapasiteye sahip olan bir haktır. Lütfen kimse Türk halkının aklıyla dalga geçmesin, onları hafife almasın.

MUHALEFETİN TEK HEDEFİ

Peki, kamuoyunun gündeminden düşmeyen Yeni Anayasa ile ilgili ne söyleyeceksiniz?

Türkiye'de çivi çakılan 3 dönem vardır. Bu dönemlerden biride Recep Tayyip Erdoğan dönemidir. AK Parti’nin döneminde kesintisiz, yüzde 5’in altına düşmeyen bir büyüme var. Gelinen nokta itibariyle ekonominin büyümesi, refahın artması, istikrarın sürmesi için artık bunun bir anayasal zemine oturması gerekiyor. Ak Parti sadece ekonomik refahı arttırmadı, aynı zamanda temel hak ve hürriyetlerinde önünde açtı. Muhalefetin tek hedefi var Türkiye’yi koalisyonu sokmak, paralel yapıda bunu destekliyor. Türkiye’nin artık bunları aşması lazım, dolayısıyla yeni anayasayla bunların yasal demin oturması gerekiyor. Yeni Anayasa 3 tane temel ayak üzerine oturacak. Türkiye'de hiç kimse inancından dolayı yargılanacak. Bir yandan Kenan Evren ve darbesini eleştiren insanlar, bugün onun yapmış olduğu anayasayı göklere çıkartıyorlar. Bu yaman bir çelişkidir. Hem Yeni Anayasa’ya şiddetle karşı çıkarken, diğer yandan da darbeyi besliyorlar. Türkiye’de istikrar ve güvenin yasal olarak devam etmesi için mutlaka başkanlık sisteminin gelmesi gerekiyor. Eski Türkiye’de kaldı askeri, paralel, bürokratik vesayet koalisyonlar, krizler. 


banner324

banner325

banner327