Kilis’te 57 Yıldır Kapısı Açılmayan Sinagog

Kilis’te 57 yıl önce kapanan bir sinagog, Yahudilerin İsrail ve ABD’ye göçünün ardından bir daha açılmadı.Sabah Pazarı’nda bulunan Muallak Camii’ne 20 metre mesafedeki Kilis Sinagogu, Yahudilerin 57 yıl önce Kilis’ten ayrılmalarından...

Kilis’te 57 Yıldır Kapısı Açılmayan Sinagog
Kilis’te 57 yıl önce kapanan bir sinagog, Yahudilerin İsrail ve ABD’ye göçünün ardından bir daha açılmadı.
Sabah Pazarı’nda bulunan Muallak Camii’ne 20 metre mesafedeki Kilis Sinagogu, Yahudilerin 57 yıl önce Kilis’ten ayrılmalarından sonra ibadete kapatıldı. Osmanlı döneminden itibaren Cumhuriyet dönemi dahil Türkiye’de huzur içinde yaşayan Yahudiler, Kilis’te de küçük gruplar halinde 1958 yılına kadar varlığını sürdürdü. Sayıları çok az da olsa Yahudiler bu tarihe kadar, Kilis’te ibadethanelerini açtılar. 1958 yılında ise Yahudilerin İsrail ve ABD’ye göç etmesinin ardından, sinagogun kapıları kapandı.
Kilis halkı, tarihi değeri de olan sinagogu daha önce komşuluk yaptıkları Yahudilerin bir emaneti olarak muhafaza etmeyi sürdürürken, 1980’li yıllarda Kilis Sinagogu’nun cephe duvarı çökmüş. İstanbul’dan gelen ve Yahudi iş adamlarının finans sağlaması ile yıkılan duvar yeniden yaptırılmıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327