Kışın Sporu Bırakmak Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor

Memorial Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Apaydın, solunum yolu hastalıklarının nedenleri ve hastalıktan korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.Solunum yolu hastalıklarının nedenleri ve hastalıktan korunma yöntemleri...

Kışın Sporu Bırakmak Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor
Memorial Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Apaydın, solunum yolu hastalıklarının nedenleri ve hastalıktan korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Solunum yolu hastalıklarının nedenleri ve hastalıktan korunma yöntemleri hakkında bilgi veren Memorial Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Apaydın, "Bedenin yaşamsal fonksiyonlarını yürütebilmesi için sürekli olarak sabit bir ısıyı üretmesi gerekmektedir. Soğuk havalarda daha fazla artan ısı ihtiyacı nedeniyle de vücut daha fazla enerji harcamaktadır. Vücudun enerji sarfiyatı bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden olabileceği gibi aynı zamanda solunum yollarındaki bağışıklık mekanizmalarının da zayıflaması anlamına gelmektedir. Solunum sisteminde bulunan fırsatçı ajan olarak bilinen mikroorganizmaların harekete geçmesi, bağışıklık sistemi ile arasındaki dengeyi bozar ve enfeksiyon hastalıklarını ortaya çıkarır. Bağışıklık sistemini zayıflatan en önemli etkenlerden biri de hava ısısındaki ani değişikliklerdir. Gündüz ile gece arasındaki ısı farkının artması enfeksiyon hastalıklarının nedenleri arasındadır" ifadelerini kullandı.
Apaydın ayrıca, "Solunum yolunda enfeksiyona yol açan mikroorganizmaların sadece fırsatçı ajan olarak vücutta bulunmasının yanı sıra, dış ortamdan da bulaşması mümkündür. Enfeksiyon etkeni olan ajanlar, havada gözle görülmeyen damlacıklar halinde yer değiştirerek hastalığa yol açmaktadır. Kış aylarında dış ortam ısısının düşmesi nedeniyle iç ortamlarda kalabalık halinde uzun süre kalınması enfeksiyon hastalıklarına neden olur. Kapalı ve kalabalık ortamlarda enfeksiyon taşıyanlar, sağlıklı insanlara solunum yoluyla hastalık bulaştırır. Bu etkenlerin kış aylarında çokça görülmesi nedeniyle solunum yolu enfeksiyonlarının sayısında artış yaşanmaktadır" şeklinde konuştu.
’Günlük egzersizler bağışıklık sistemini güçlendiriyor’ diyen Apaydın, "Solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadele etmek, iç ve dış ortam ısı farkını minimize edebilmek için, kıyafetlerin mevsim şartlarına uygun seçilmesi gerekir. İç ortam ısıları, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Dış ortamda geçirilen sürenin en aza indirilmesi, hastalıklardan korunmak için alınabilecek en iyi önlemdir. Alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlarda çok fazla vakit geçirilmemelidir. Ayrıca genel bağışıklık sistemini daha da güçlendirecek biçimde beslenmeye ve dinlenme saatlerine özen gösterilmelidir. Özellikle günlük egzersizler kış aylarında bırakılmamalıdır. Soğuk hava nedeniyle günlük egzersiz ya da spor genellikle bırakılır. Oysa günlük spor yapma ve egzersizler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327