KISIRLIK VE TÜP BEBEK TEDAVİSİ ANLATILDI

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından Konevi Kültür Merkezi’nde kısırlık ve tüp bebek tedavisinin anlatıldığı bir konferans düzenlendi.Meram Belediyesi tarafından düzenlenen “Meram Aşkına Kültür-Sanat-Yaşam” programları...

KISIRLIK VE TÜP BEBEK TEDAVİSİ ANLATILDI
Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından Konevi Kültür Merkezi’nde kısırlık ve tüp bebek tedavisinin anlatıldığı bir konferans düzenlendi.
Meram Belediyesi tarafından düzenlenen “Meram Aşkına Kültür-Sanat-Yaşam” programları çerçevesinde Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Op. Dr. Fuat Ali, Op. Dr. Ali Sami Gürbüz, Op. Dr. Dilek İncesu ve Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Şalvarcı birer konuşma yaparak konu hakkında açıklayıcı bilgiler sundu. Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin katıldığı konferansta kısırlık hakkında bilgi veren Op. Dr. Ali Sami Gürbüz, “Sperm durumunda bozukluk ya da hiç dışarıya atılamaması durumu, genetik ve hormonal hastalıklar, bazı ameliyatlar, radyoterapi, kemoterapi ve kabakulak gibi hastalıklar sperm sayısını azaltan faktörlerdir. Sigara başlıca sebepler arasında yer almaktadır. Etrafınızda sigara içenler varsa engellemeye çalışın” dedi.
Konferansın düzenlenmesinden dolayı Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür eden Op. Dr. Dilek İncesu, çocuğu olmayan ailelerin ne zaman doktora gitmeleri gerektiği konusunda bilgiler verdi. Kadınların doğurganlık yaşını geçirmeden bir kadın doğum uzmanına başvurması gerektiğini belirten İncesu, erken menopoza giren kadınlar, kist aldırmış, oval cerrahisi geçirmiş kadınlar, sigara içen kadınlar, kanser tedavisi görenler, kariyer nedeniyle geç yaşta evlenen ve sperm sayısında bozukluk olanların vakit geçirmeden doktora başvurması gerektiğini belirtti.
Çocuk isteyen çiftlerin her ikisinin de sigarayı bırakmasını istediklerini belirten İncesu, “Hiç bir şekilde bizlerin tedavisinde sigaraya yer yok, sigara hem erkekte, hem de kadında kısırlığı artıran bir faktördür” ifadesini kullandı.
Konferansta Op. Dr. Ahmet Şalvarcı, kısırlıkta erkek faktörü konusunda sunum yaparken, Op. Dr. Fuat Ali de yaptığı sunumda aşılama ve tüp bebek tedavileri konusunda bilgiler verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327