Koçarlılı Kavuncular Çengel Tatarı’na Geri Dönüyor

Türkiye’nin en önemli kavun üretim merkezlerinden biri olan Koçarlı İlçesi’ne bağlı Bıyıklı Beldesi’nde kavun üreticileri yaklaşık 16 yıl aradan sonra Çengel Tatarı adı verilen kavun cinsine geri dönmeye başladılar.Bölge Yörüklerinden...

Koçarlılı Kavuncular Çengel Tatarı’na Geri Dönüyor
Türkiye’nin en önemli kavun üretim merkezlerinden biri olan Koçarlı İlçesi’ne bağlı Bıyıklı Beldesi’nde kavun üreticileri yaklaşık 16 yıl aradan sonra Çengel Tatarı adı verilen kavun cinsine geri dönmeye başladılar.
Bölge Yörüklerinden kalma Çengel Tatarı cinsi kavunun bölgede eskiden beri üretildiğini ve ancak bundan yaklaşık 20 yıl önce yenilik yapmak adına 637 Dalaman cinsi kavun üretmeye başladıklarını belirten bölgenin en eski kavun üreticilerinden Eyüp Çatal, aslında eski geleneksel tohumların daha lezzetli ve kaliteli ürün verdiğini belirtti. Eyüp Çatal, “Yaklaşık 20 yıl önce tohumcuların yönlendirmesi ile bölgemizde Çengel Tatar cinsi kavun üretiminden 637 Dalaman cinsi kavun üretimi başladı. Yıllarca bu kavunu üretirken, birçok kişi farklı damak tadı olsun diye Çengel Tatarı da unutulmayacak kadar yetiştirdi. Şimdi 637 Dalaman cinsi kavunu bırakıp yeniden Çengel Tatarı cinsi kavun üretmeye karar verdik. 15 yıl aradan sonra Çengel Tatarı üretimi yeniden yaygınlaşacak” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327