Korkutan araştırma: Çocukların vücutlarında plastik atıklarına rastlandı

Plastik elimizi attığımız her yerde kolaylıkla bulabildiğimiz maddelerden biri. İnsan vücudunda bulunması korkutucu olsa da, ne yazık ki günümüz koşullarında karşılaşılan durumlardan biri haline geldi. Alman dergisi Der Spiegel'de yayınlanan bulgularda, çocukların idrarında ve kanında plastiğe rastlandı.

Korkutan araştırma: Çocukların vücutlarında plastik atıklarına rastlandı

Alman dergisi Der Spiegel'de yayınlanan araştırma sonuçlarında, göz ardı edilmemesi gereken bir durum ortaya çıktı. Araştırmacılar, 2014-2017 arasında inceledikleri 2 bin çocuğun kan ve idrarında plastik ürünler buldu. Bu bulgular, 3 ila 17 yaş grubundaki bireylerde, 'insan biyo-gözlemlemesini' içeren bir çalışma sırasında kaydedildi.

Alınan numunelerde 15 plastik malzemeden en az 11'inin izleri bulundu. Kulağa tehlikeli geliyor değil mi?

Buna göre, 3-17 yaş aralığındaki birçok çocuk, ilerleyen yıllarda plastik zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya!

Yapılan araştırmalarda yer alan bilim insanlarından Marike Kolossa-Gehring şu açıklamaları yaptı:

“Özellikle PFOA adındaki kimyasal maddenin vücudumuza karışabiliyor olması korkutuyor. Su geçirmez ve sızdırmaz ürünlerde ya da yapışmaz tavalarda bulunan bu madde gençlerin ve çocukların kanında yüksek miktarda bulunuyor.”

Vücuttaki plastik, genellikle düşük bütçeli ailelerin çocuklarında gözlemleniyor. Uzmanlar plastik kullanımından mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini söylüyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327