Korkuteli’nde Sertifikalı Tohum Satışları Devam Ediyor

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde sertifikalı tohum satışlarına devam ediyor.Çiftçilere sertifikalı tohum kullanmaları konusunda uyarıda bulunan Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, çiftçilerin yeni ekim hazırlıklarına...

Korkuteli’nde Sertifikalı Tohum Satışları Devam Ediyor
Antalya’nın Korkuteli ilçesinde sertifikalı tohum satışlarına devam ediyor.
Çiftçilere sertifikalı tohum kullanmaları konusunda uyarıda bulunan Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, çiftçilerin yeni ekim hazırlıklarına başladıklarını belirterek, çiftçilerin yeni ekim döneminde sertifikalı tohum kullanmalarını istedi. Oda olarak sladoran arpa tohumu, tarım 92 arpa, kızıltan buğday, bezostaja buğday satışlarının devam ettiğini söyleyen Büyükçetin, "Çiftçilerimizin bir çoğu yıllardır aynı tohum üzerinden ekim yapıyorlar. Bu da yüksek verimi ve kaliteyi düşürüyor. Sertifikalı tohum ekmeleri halinde daha kaliteli ve yüksek verim elde edebilirler. Bir dekar araziye çiftçi kendi tohumundan 26-27 kiloya kadar ekim yapılırken, sertifikalı hububat tohumluktan 20-22 kilo ekilmektedir" diye konuştu.
Çiftçinin yeni ekime başlamadan önce mutlaka Ziraat Odası mühendisleriyle fikir alışverişinde bulunmaları gerektiğini vurgulayan Büyükçetin, "Çiftçimiz ekim yapmadan önce ziraat mühendislerimizden hangi tarlaya hangi tohumu, dekar başına kaç kilo tohum atılması gerektiğini ve hangi derinlikte ekilmesi gerektiği konularına bilgi alabilirler" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327