Korucuların, Yezidilerin Topraklarını Gasp Ettiği İddiasi

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çilesiz köyünde ikamet eden Yezidi aileler, topraklarının ilçedeki korucular tarafından gasp edildiğini iddia etti.Nusaybin ilçesine bağlı Çilesiz köyünde ikamet eden Yezidiler, Mardin Kadastro Mahkemesi’nin...

Korucuların, Yezidilerin Topraklarını Gasp Ettiği İddiasi
Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çilesiz köyünde ikamet eden Yezidi aileler, topraklarının ilçedeki korucular tarafından gasp edildiğini iddia etti.
Nusaybin ilçesine bağlı Çilesiz köyünde ikamet eden Yezidiler, Mardin Kadastro Mahkemesi’nin 2013/114 E sayılı dosyası ile Çilesiz-Söğütlü köyü sınırlarında bulunan 4 ve 6 numaralı parsel taşınmazların mülkiyetinin tespiti için davalarının bulunduğunu belirtti. Yezidi vatandaşlar, "3 Kasım 2014 tarihinde saat 11.00’da Mardin Kadastro Mahkemesi’nce keşif yapılmak üzere köye gidilmiştir. Keşif esnasında Söğütlü köyü Seyar mezrası sakinleri (aynı zamanda köy korucuları) keşif yerine gelmiştir. Keşif esnasında Seyar mezrası sakinleri bizleri sürekli tehdit ve hakaret ederek, ’Biz bu arazileri size bırakmayız, sizi öldürürüz, sonunuz Şengal’dekiler gibi olacak’ şeklinde tehdit ve hakaretler etmişlerdir. 4 Kasım 2014 tarihinde sabah saatlerinde Seyar köyü sakinleri 6 traktör ve ellerinde silahlarla hüküm ve tasarrufumuzda olan 4 ve 6 No’lu taşınmaz tarlayı sürmeye çalışmışlardır. Nusaybin Jandarma Komutanlığı’na haber vermemiz üzerine jandarma, Söğütlü köyü Seyar mezrası sakinleri olan köy korucularına müdahale etmiş ve köyden uzaklaştırmıştır. 4 Kasım 2014 tarihinde de Seyar mezrası sakinleri olan köy korucuları bizleri aynı şekilde ölümle tehdit ve hakaret etmiştir. Söğütlü köyü Seyar mezrası sakinleri devletin kendilerine verdiği köy koruculuğu yetkilerini de kullanarak Yezidi halkından bizlerin arazilerini haksız bir şekilde ellerinden almak istiyor. Durmadan bizleri ölümle tehdit ve hakaretler ediyorlar. Biz bu kişiler hakkında hem Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk, hem de Nusaybin Kaymakamlığı’na şikayet ettik. Yüz yıldan fazla bir süredir atalarımız, dedelerimiz ve babalarımızdan kalan arazilerimizi köy korucuları devletin kendilerine verdiği silahları bize karşı kullanarak arazilerimizi almaya çalışıyorlar. Sürekli olarak bize ölümle tehditler gelmektedir. 1999 ve 2011 yılında Seyar köyü sakinleri bizleri aynı şekilde tehdit etmiş ve köydeki arazilerimiz gasp etmişlerdir. Biz yine savcılığa ve mülki amirlere haber verdik. Şimdi köy korucusu olan bu köylüler hem arazilerimiz elimizden almak istiyor hem de bizleri ölümle tehdit ediyorlar. 3 Kasım 2014 tarihinde Kadastro Mahkemesi tarafından yapılan keşifte Seyar köyü korucuları bizlere, sizin sonunuz da Şengal’deki Yezidiler gibi olarak demişlerdir. Bizler kamuoyunun tüm bu olanlardan bilgi sahibi olmasını istiyoruz" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327