Kuraklık, Kızılcık Fiyatlarını Yükseltti

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde geçen yıl 2 liradan satılan kızılcık meyvesi, yaz aylarında yaşanan kuraklık yüzünden bu yıl 3 liraya yükseldi.Kızılcık fiyatlarının yükselmesini ilçede yaşanan kuraklığa bağlayan kızılcık satıcısı...

Kuraklık, Kızılcık Fiyatlarını Yükseltti
Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde geçen yıl 2 liradan satılan kızılcık meyvesi, yaz aylarında yaşanan kuraklık yüzünden bu yıl 3 liraya yükseldi.
Kızılcık fiyatlarının yükselmesini ilçede yaşanan kuraklığa bağlayan kızılcık satıcısı Kurtdere köyünden Hüseyin Güngör,"Geçen yıl kızılcık rekoltesi yüksek olduğu için 2 liradan satmıştık. Bu yıl bölgemize yaz boyunca yağmur yağmaması kurak alanda yetişen kızılcık ağaçlarında verim düşüklüğüne neden oldu. Şu anda kızılcık meyvesini ilçe pazarlarını dolaşarak 3 liradan satıyoruz. Yöremizde yaygın olarak kızılcıktan ekşi tarhana ayrıca marmelat ve komposto yapılmaktadır. " dedi.
Uzmanlar, kızılcık suyunun, yüksek kolesterol ve kalp yetmezliği gibi sıkıntıları olan hastaların kalp sağlığını olumlu yönde etkilediğini, kızılcık meyvesinin yaşam kalitesini yükselttiğini ve uyku problemi yaşayanlara iyi geldiğini vurguladılar.(MA-EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327